Icon
Natiivimainonnan suunnitteluprosessi -suositus julkaistu Uutiset & blogi

Natiivimainonnan suunnitteluprosessi -suositus julkaistu

12.03.2018

Maaliskuun alussa IAB järjesti natiivimainonnan seminaarin, jossa käytiin läpi mainosmuodon mahdollisuuksia, tulevaisuutta ja tunnistettavuutta. Paikalla oli 230 natiivimainonnasta kiinnostunutta. Jos et päässyt paikalle tai haluat kerrata antia, seminaarissa nähdyt esitysaineistot ovat katsottavissa sivuillamme. Tilaisuudessa julkaistiin myös natiivimainonnan työryhmän laatima suunnitteluprosessisuositus, jonka voit nyt ladata omaan käyttöösi.

BLOGI
MIXX Awards juhlahumua Valkoisessa Salissa

Keräsimme alan ammattilaiset yhteen juhlimaan saman katon alle riemukkaaseen jälleennäkemiseen. Tässä valikoituja otoksia viime torstain 25.5. MIXX Awards gaalasta sekä linkit kaikkiin kuviin

lue lisää

31.05.2023

MIXX Awards juhlahumua Valkoisessa Salissa

Keräsimme alan ammattilaiset yhteen juhlimaan saman katon alle riemukkaaseen jälleennäkemiseen. Tässä valikoituja otoksia viime torstain 25.5. MIXX Awards gaalasta sekä linkit kaikkiin kuviin

lue lisää

29.05.2023

MIXX Awards 2023 voittajat julkistettu!

Torstaina 25.5.2023 palkittiin ensimmäiset Suomen MIXX Awards voittajat Valkoisessa Salissa

lue lisää

23.05.2023

Verkkomainonta maltillisessa kasvussa

Verkkomainonnan määrä vuoden 2023 ensimmäisellä kvartaalilla oli lähes 168 miljoonaa euroa. Vuoden 2022 ensimmäiseen kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä kasvoi lähes 3 % ja kaikesta Suomen mediamainonnasta digitaalista on jo 55 %.

lue lisää

11.05.2023

Vaikuttajamarkkinoinnin määrä lähes 20% kasvussa

IAB Finlandin ja vaikuttajatoimistojen yhteisen selvityksen perusteella vaikuttajamarkkinoinnin kokonaismarkkina Suomessa vuonna 2022 oli 52,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua oli noin 19 %.

lue lisää