Icon
Mira Vaurula on IAB Finlandin uusi Head of Business Development Julkaisut

Mira Vaurula on IAB Finlandin uusi Head of Business Development

07.01.2020

Kuva: Saara Autere

Mira Vaurula aloittaa 7.1.2020 IAB Finlandin palveluksessa tittelillä Head of Business Development. Hän vastaa muun muassa IAB:n koulutus- ja tapahtumaliiketoiminnan kehittämisestä sekä liiketoiminnan tuloksesta. Vaurula siirtyy IAB:n palvelukseen seitsemän Sanoma-vuoden jälkeen.

Sanomilla hän on työskennellyt mm. Product Manager - ja Development Manager -tehtävissä ja omaa siten kokonaisvaltaisen osaamisen digitaaliseen mainonnan ja markkinoinnin kentästä. IAB:lle Vaurula tuo oman ammattillisen osaamisen lisäksi aktiivista ja eteenpäinkatsovaa asennetta.

- Odotan suurella mielenkiinnolla uusia haasteita. On hienoa päästä jatkamaan saman alan parissa, mutta nyt uudesta näkökulmasta. IAB on tuttu jo vuosien takaa ja olenkin ehtinyt Sanomalla osallistumaan niin seminaareihin, työryhmiin kuin IDM-koulutusohjelmaankin. IAB:n missio digimainonnan kentän rikkauden säilyttämiseksi on mielestäni erittäin tärkeä ja jatkossa pääsen ylpeydellä edistämään samaa hienoa tavoitetta, Vaurula kertoo.

Toivotamme uuden osaajamme lämpimästi tervetulleeksi iloiseen ja aikaansaavaan IAB Finland -perheeseen!

Kvartaalitiedotteet
Q2/2026: Digimainonta kasvoi 8,4 prosenttia – sosiaalisen median videomainonta vahvassa kasvussa

Digimainontaan investoitiin Suomessa vuoden 2026 toisella kvartaalilla 219,1 miljoonaa euroa, mikä on 8,4 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Kasvua vauhdittivat erityisesti sosiaalisen median mainonta, hakumainonta ja video.

lue lisää

08.09.2026

Euroopan digimainonnan markkina kasvoi 131 miljardiin euroon – Suomi jäi kasvusta jälkeen

IAB Europen uusi AdEx Benchmark 2025 -raportti osoittaa, että digimainonta jatkoi vahvaa kasvuaan epävarmasta taloustilanteesta huolimatta. Euroopan markkina kasvoi 10,5 prosenttia ja saavutti 131,1 miljardin euron arvon. Suomessa kasvu jäi vain 1,9 prosenttiin.

lue lisää

23.06.2026

Vastaa tutkimukseen: Ohjelmallisen ostamisen nykytila ja trendit 2026

IAB Finland toteuttaa jo viidettä kertaa tutkimuksen ohjelmallisen ostamisen nykytilasta ja trendeistä Suomessa. Tutkimuksen tavoitteena on tuottaa ajankohtainen katsaus ohjelmallisen mainonnan markkinaan ja tunnistaa alan mahdollisuudet, haasteet ja tulevaisuuden suunnat.

lue lisää

11.05.2026

Tunnelmia IAB Europen Virtual Programmatic Day -tapahtumasta – mukana IAB Finlandin hallituksen Petri Kokkonen

IAB Europe järjesti huhtikuun lopussa Lontoossa vuosittaisen Virtual Programmatic Day -tapahtuman, jossa alan asiantuntijat kokoontuivat keskustelemaan ohjelmallisen mainonnan tulevaisuudesta.

lue lisää

10.03.2026

IAB Europe: tuoreen State of Readiness – Sustainability in Digital Advertising -raportin keskeisimmät havainnot

IAB Europen tuore raportti osoittaa, että sosiaalinen vastuu nousee digimainonnan keskeiseksi vastuullisuusteemaksi, vaikka yritysten toimet keskittyvät yhä pääosin ympäristövaikutuksiin. Tekoälyn tuomat riskit ja mainospetosten lisääntyminen muokkaavat samalla toimintaympäristöä ja korostavat tarvetta läpinäkyvyydelle, yhteisille standardeille ja tiiviimmälle yhteistyölle.

lue lisää