Icon
Verkkomainonnan osuus jo yli 60 % Blogi

Verkkomainonnan osuus jo yli 60 %

11.11.2024

Verkkomainonnan määrä vuoden 2024 kolmannella kvartaalilla oli noin 180 miljoonaa euroa. Vuoden 2023 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä kasvoi noin viisi prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta Q3/2024 aikana oli peräti 62 %.

”Digimainonnan panostuksissa on tapahtunut selvä positiivinen käänne. Vuoden ensimmäisen kvartaalin aikana panostuksen olivat hienoisessa laskussa ja toisella kvartaalilla lähes kolmen prosentin kasvussa. Nyt kasvuvauhti on kiihtynyt entisestään. Suomen digimarkkina kehittyi muita Pohjoismaita heikommin vuoden ensimmäisen puolikkaan aikana ja mielestäni kolmannen kvartaalin tulokset todistavat, että meillä on kirivaihde päällä.”, kommentoi IAB Finlandin toiminnanjohtaja Pasi Raassina.

 

 

  Q3/2024  
 

Milj. €

muutos-% vrt. Q3/2023 Osuus verkkomainonnasta
Mainonta sosiaalisessa mediassa * 62,3 6,9 % 35%
Hakumainonta ** 66,5 5,4 % 37%
Display 29,3 0,5 % 16%
Outstream video 0,8 28,1 % 0%
Instream video 8,5 19,4 % 5%
Luokiteltu 11,9 -0,7 % 7%
Muu mainosmuoto 1,2 -13,3 % 1%
Verkkomainonta yhteensä 180,4 5,1 % 100%

* sis. Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, LinkedIn, Snapchat
** sis. Google ja bing
Outstream eroteltu Displaysta tammikuusta 2021 alkaen.

Lähteet: Kantar & IAB Finland

 

      ​​​​

Kantar julkaisee yhteistyössä IAB Finlandin kanssa tiedotteen mediamainonnan määrästä kvartaaleittain.
Katsaus perustuu Kantarin kuukausittaista seurantaa laajempaan otokseen. Tiedot perustuvat Kantarin kuukausittaisessa seurannassa olevien medioiden sekä IAB Finlandin selvittämään some- ja hakumainonnan määrään.

Lue koko tiedote täältä!

Lisätietoja:
Pasi Raassina, toiminnanjohtaja, IAB Finland ry, 040 575 3726, pasi.raassina@iab.fi

blogidigimarkkinointiiabfinlandpodcastsisältömarkkinointidatateknologiaSosiaalinen mediajäsenetjäsenesittelyIAB Finlandmarko siltalaIABloginatiivimainontaDingle

13.02.2026

Heta Pellinen vahvistamaan IAB Finlandin näkyvyyttä ja vaikuttavuutta

IAB Finland on nimittänyt Heta Pellisen organisaation markkinoinnin asiantuntijaksi. Tehtävässään Pellinen vastaa IAB Finlandin vaikuttavuuden kasvattamisesta kaikissa IAB:n kanavissa. Hän vastaa myös siitä, että ajankohtainen tieto, työryhmien työ ja tapahtumat tavoittavat oikeat yleisöt oikeaan aikaan.

lue lisää

13.02.2026

ChatGPT testaa mainontaa – mitä tämä tarkoittaa mainonnan ekosysteemille?

OpenAI on aloittanut mainosten testaamisen ChatGPT:ssä Yhdysvalloissa. Aiheesta keskusteltiin myös Ylen Jälkidigi-ohjelmassa, jossa IAB Finlandin toiminnanjohtaja oli panelistina.

lue lisää

29.01.2026

IAB Finlandin ohjelmallisen mainonnan työryhmä tähtää markkinaosuuden kasvuun vuonna 2026

IAB Finlandin ohjelmallisen mainonnan työryhmän tammikuun kokouksessa asetettiin työryhmän tavoitteet ja painopisteet vuodelle 2026. Kokouksessa työryhmän puheenjohtajiksi valittiin Adformin Account Director Juuli Pelkonen ja Vendin Programmatic & Yield Manager Dorentina Abazi.

lue lisää

16.01.2026

IAB Finlandin tapahtumat 2026 – pysy mukana digimainonnan ajankohtaisissa trendeissä

IAB Finland järjestää vuosittain ajankohtaisia tapahtumia, webinaareja ja koulutuksia, joissa kehität digimainonnan osaamistasi ja pysyt mukana nopeasti muuttuvissa digimainonnan trendeissä. Tapahtumamme antavat loistavia verkostoitumismahdollisuuksia kokoamalla yhteen niin mainonnan ja markkinoinnin osaajat kuin teknologian ja datan ammattilaiset.

lue lisää