Kirsi Hakaniemi IAB:n hallituksen puheenjohtajaksi
IAB Finlandin hallitus valitsi eilen uudeksi puheenjohtajaksi Keskisuomalainen Oyj:n CDO Kirsi Hakaniemen ja varapuheenjohtajaksi Relevant Digitalin CEO Petri Kokkosen. Hallitus valittiin marraskuussa syyskokouksessa ja sen toimikausi alkaa 1.1.2018.
”Hienoa päästä jatkamaan IAB:n muutostyötä näin asiantuntevan ja sitoutuneen hallituksen kanssa! IAB on muutoksentekijöiden yhteisö, jossa kehitetään yhdessä parempaa digitaalisen markkinoinnin ekosysteemiä. IAB on ollut tähän asti hyvin pääkaupunkikeskeinen. Niinpä minulla on tavoitteena tuoda toimintaa myös muualle Suomeen, missä on paljon yrityksiä ja digitaalisen markkinoinnin toimijoita, jotka eivät ole vielä mukana IAB:n yhteisössä.”, kertoo Kirsi.
IAB Finland ry:n hallitus
2018:
- DNA Oyj, Riikka Järvinen, Marketing Director
- Eversheds Asianajotoimisto Oy, Elli Laine, lakimies
- Kesko Oyj, Outi Nylund, Director, K-Plussa and Data-driven marketing
- Nordic Morning Oyj, Jukka Sundquist, Managing Director
- Relevant Digital Oy, Petri Kokkonen, CEO & Partner; IAB:n hallituksen varapuheenjohtaja
- Tori.fi, Schibsted Media Group, Mika Räihä, Commercial Director, Media Sales
2018-2019:
- Alma Media Oyj, Johanna Vartiainen, Director, Digital Ad Operations and Development
- Dentsu Aegis Network, Timo Petänen, Head of Amnet Finland
- Keskisuomalainen Oyj, Kirsi Hakaniemi, CDO; IAB:n hallituksen puheenjohtaja
- Sanoma Oyj, Timo Rinne, Vice President, Digital and Digital B2B Sales
- SEK Oy, Tommi Pelkonen, Strategy Director
- Otavamedia Oy, Jukka Pulkkinen, Head of Digital Media Sales

Vanha ja uusi hallitus vaihtoivat kapulaa joululounaan merkkeissä. Vasemmalla edestä Outi Nylund, Johanna Lehtonen, Riikka Järvinen, Birgitta Takala, Jukka Sundquist, Mika Räihä ja Minna Vehmas. Oikealla edestä Elli Laine, Kirsi Hakaniemi, Saku Sahramies, Petri Kokkonen, Timo Petänen, Tommi Pelkonen ja Päivi Tähtinen.
20.11.2025
IAB Insider: Retail median ajankohtaiset trendit
IAB:n tuoreessa podcast-jaksossa syvennytään retail median kuumimpiin ilmiöihin: ekosysteemien avautumiseen, commerce median kiihtyvään kasvuun, datan uusiin rooleihin sekä in-store-median nouseviin mahdollisuuksiin.
lue lisää19.11.2025
DEI digimarkkinoinnissa – missä Suomi menee?
Suomalaisissa markkinoinnin toimistoissa, julkaisijoilla ja palveluntarjoajilla monimuotoisuuden teemat huomioidaan vaihtelevasti – mutta parhaimmillaan hyvin monipuolisesti. Tämä käy ilmi IAB Finlandin vuonna 2025 toteuttamasta kyselystä, jossa selvitettiin, miten DEI-teemat näkyvät digitaalista markkinointia ostavien, tuottavien ja sen parissa työskentelevien keskuudessa. Kysely toteutettiin anonyymisti IAB:n Vastuullisen digimainonnan työryhmän jäsenten keskuudessa, minkä vuoksi vastaajayritykset edustavat todennäköisesti jo lähtökohtaisesti vastuulliseen toimintaan sitoutuneita toimijoita.
lue lisää05.11.2025
REKRY: Markkinoinnin asiantuntija - IAB Finland
Oletko digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin asiantuntija, joka haluaa vaikuttaa koko toimialan tulevaisuuteen? Nyt etsimme tiimiimme aikaansaavaa ja luovaa markkinoinnin osaajaa, joka ottaa kokonaisvastuun markkinoinnin suunnittelusta, monikanavaisesta sisällöntuotannosta ja tavoitteellisen markkinoinnin toteutuksesta.
lue lisää28.10.2025
IAB Insider: Digitalisoituneen tv:n mainosmahdollisuudet
Televisio elää uutta nousua – ei katoamalla, vaan digitalisoitumalla. Tässä IAB Insider -jaksossa sukellamme siihen, miten HybridiTV, HbbTV ja CTV muuttavat tapaa katsoa ja mainostaa televisiossa. Studiossa vieraana Digitan Jari Karhu ja MTV:n Saku Sahramies. Yhdessä heidän kanssaan avaamme, mitä HybridiTV tarkoittaa käytännössä, miten kuluttaja voi hyödyntää sen tarjoamia lisäpalveluita ja millaisia uusia mahdollisuuksia se tuo kuluttajille ja mainostajille.
lue lisää