
Digitaalisen mainonnan nykytilan ja tulevaisuuden näkymiä Euroopan huipulta - IAB Interact starttaa ensi viikolla!
IAB Europen vuoden päätapahtuma IAB Interact järjestetään ensi viikolla virtuaalisesti, mitenkäs muutenkaan. Tapahtuma jakautuu kolmelle päivälle tiistaista torstaihin 25-27.5. ja puheenvuorot sekä paneelit ajoittuvat mukavasti iltapäiviin. Tapahtuman mahdollistavat sponsorit ja se on osallistujille ilmainen. Tarkemmat ajat ja ilmouttautuminen löytyvät täältä: https://iabeurope.eu/interact/
Interact tarjoaa jokaisena päivänä 2,5 tuntia näkemyksellistä asiaa suoraan Euroopan huipulta. Tämän vuoden IAB Interactin teemat keskittyvät digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin trendeihin ja kehitykseen, privacyyn sekä olemassa oleviin sekä uusiin standardeihin, joita yhdessä kehittämällä varmistamme hyvät edellytykset tulevaisuuden menestykselle. IAB Europe julkistaa myös menneen, kaikin puolin haasteita tarjonneen vuoden 2020 digimediapanostukset 27:stä Euroopan maasta. Tarjolla on siis ensimmäistä kertaa kattava kokonaiskuva siitä kuinka pandemia sekoitti markkinan korttipakan ja millainen käsi kenellekin jaettiin.
Pandemia oli yllättävin, mutta ei ainoa markkinaamme ravistellut muutos. Vuosia muhinut privacy-kehitys kulminoitui kolmannen osapuolen evästeiden kuolinilmoitukseen ja merkittäviin muutoksiin iOS appimainonnan kohdistamisessa ja mittaamisessa.
Näkemyksiä digitaalisen mainonnan tulevaisuudesta
Vaikka lähihistoria onkin ollut poikkeuksellinen, tarjoaa se mielenkiintoisen pohjan tulevaisuuden ennustamiselle. Jatkuuko etäilyn aikana kiihtynyt digipalveluiden käyttö ja verkkokaupan kasvu samanlaisena? Kenellä on parhaat edellytykset tarjota toimivimmat ratkaisut kohdistamiseen ja mittaamiseen? Miten kiehtova toimialamme kehittyy seuraavien vuosien aikana? Katselen itse maailmaa pääsääntöisesti medioiden ja teknologioiden vinkkelistä, joten alla pari ajatusta tulevasta tästä näkökulmasta:
Kiinnostavia polkuja on monia. Helpoimmat ja melko varmasti oikeaan osuvat väitteet ovat, että DOOH, audio, mediallistuvat kaupan toimijat ja paljon kirjautuneita käyttäjiä keräävät palvelut ovat menestyjien joukossa. Pienemmillä alueellisilla toimijoilla tulee olemaan haasteita edessä, ja näitä tullaan taklaamaan liittoumilla erityisesti myyntiin ja dataan keskittyen. Konsolidoituminen jatkuu myös yrityskauppojen kautta erityisesti medioiden, mutta myös teknologiatoimijoiden keskuudessa. Pohjoismaiset pörssit saavat listoilleen ainakin jonkun, joitain mainosteknologiatoimijoita. En osaa sanoa puhutaanko asiasta yksikössä vai monikossa. Nämä olivat helppoja ja vahvoihin signaaleihin perustuvia ennakointeja.
Uskon myös, että mediat keräävät lankoja vahvemmin omiin käsiinsä, takaisin vuosia valtaa haalineilta teknologiatoimijoilta. Tämä helpottuu kun julkaisijoiden osaaminen kasvaa ja heidän käytössä on entistä enemmän ja helpommin yhteismitallista dataa ja työvälineitä eri kumppaneiden arvioimiseksi ja heidän suoritteensa optimoimiseksi. Myyntiteknologioista tulee helpommin ohjattavia ja optimoitavia. Ja ennen kaikkea käytettävistä teknologioista tulee puhtaita businesspäätöksiä hankalien ja rahaa vievien teknologiaprojektien sijaan.
Ja vielä, pohjoismaista tulee vahvempi vaikuttaja adtech -markkinalla. Suomestakin löytyy jo useita menestystarinoita ja uusia kuplii pinnan alla, niin osto- kuin myyntipuolelle, privacyä ja ID-hallintaa unohtamatta.
Relevant Digital mukana mahdollistamassa
Relevant Digital on yksi IAB Interactin mahdollistavista pääsponsporeista ja samalla myös ensimmäinen lähes vuosittain järjestettyä tapahtumaa sponsoroiva suomalainen yritys. Paneelikeskusteluissa nähdään mukana myös Relevant Digitalin Petri Kokkonen ja Olli Järvilehto.
Tervetuloa mukaan IAB Interactiin kuuntelemaan inspiroivia puheenvuoroja, keskusteluita ja ennakointeja toimialan tulevaisuudesta!
Tarkemmat ajat ja ilmoittautuminen löytyvät täältä: https://iabeurope.eu/interact/
19.03.2025
KonversiO-Optimistit: Totta vai tarua? High Impact -displaymainonnan faktat pöytään
Tervetuloa kuuntelemaan IAB Finlandin podcastia KonversiO-Optimisteja, jossa sukelletaan syvälle digitaalisen mainonnan maailmaan! Tällä kertaa käsittelyssä on kuuma aihe, joka muokkaa Suomen 130 miljoonan euron display-markkinaa: High Impact -mainosformaatit.
lue lisää12.03.2025
Näin Suomi bidaa: Alma Media tutki ohjelmallisen mainonnan kenttää Suomessa
Tammikuussa 2025 toteutettu kyselytutkimus keräsi vastauksia 95 ohjelmallisen mainonnan ammattilaiselta, jotka työskentelevät niin mediatoimistoissa kuin mainostajien omissa tradingdeskeissä. Tässä blogikirjoituksessa avaamme tutkimuksen taustoja ja nostamme esiin keskeiset tulokset, jotka valottavat ohjelmallisen mainonnan nykytilaa ja tulevaisuutta Suomen markkinoilla.
lue lisää11.03.2025
KonversiO-Optimistit: Televisio mullistuu – HD-siirtymä ja HbbTV muuttavat mainonnan!
Tervetuloa IAB:n KonversiO-Optimistit-podcastiin! Tänään sukellamme televisiomainonnan tulevaisuuteen ja siihen, miten HD-siirtymä ja HbbTV muuttavat koko pelikenttää. Miten tämä vaikuttaa mainostajiin, katsojiin ja TV-yhtiöihin? Onko perinteinen lineaarinen TV kuolemassa vai syntyykö nyt entistäkin parempi Total TV -kokemus?
lue lisää04.03.2025
Digimarkkinoinnin huipulla: Anne Teeriaho ja Suomalainen Lääkäriseura Duodecim
Tervetuloa seuraamaan blogisarjaamme, jossa kurkistamme IAB Finlandin sertifikaattikoulutuksen kulisseihin ja pääsemme kuulemaan, kuinka koulutus on vaikuttanut markkinoinnin ja myynnin ammattilaisten urapolkuun ja osaamiseen. IAB Finlandin digimarkkinoinnin koulutus tarjoaa ajankohtaista ja käytännönläheistä tietoa digitaalisesta markkinoinnista. IAB on sertifioinut satoja markkinoinnin ja mainonnan asiantuntijoita vuosien kokemuksella. Sarjamme kolmannessa osassa tapaamme Anne Teeriahon, joka työskentelee ilmoitusmyyntipäällikkönä Suomalainen Lääkäriseura Duodecimissa ja hän on suorittanut IAB:n Digimarkkinoijan ja -myyjän sertifikaattikoulutuksen.
lue lisää