
IAB Finlandille uusi hallitus ja uusia työryhmiä
IAB Finlandin syyskokouksessa esiteltiin 2019 toiminnan tavoitteita ja käytiin läpi budjetti, toimintasuunnitelma ja työryhmien suunnitelmat sekä valittiin uusi hallitus. Ensi vuonna on luvassa maksullisia ja maksuttomia seminaareja, oppaita ja julkaisuja sekä natiivimainonnan, markkinointiteknologian ja ohjelmallisen ostamisen koulutusta. Digimarkkinoijien ja digimediamyyjien sertifiointiohjelmat sekä IDM digitaalisen markkinoinnin kansainvälinen koulutus jatkuu entistä laajempana.
Alkuvuodesta toteutetaan IAB:n sivusto- ja ilmeuudistus ja lähdetään toteuttamaan uudistettua markkinointiviestintää yhdessä kumppanimme Storyboundin kanssa. Lisäarvoa jäsenyyteen tuovat vain jäsenille suunnattu syventävä ja laajempi sisältötarjonta.
Työryhmistä jatkavat tietosuoja, videomainonta, ohjelmallinen ostaminen, markkinointiteknologia, ad spend, sisältömarkkinointi sekä viewability. Uusina työryhminä aloittavat luovuuden työryhmä ja Digital Audio -työryhmä.
Puolet 12 paikkaisesta hallituksesta on vuosittain vaihtovuorossa.
2019 hallituksessa jatkavat
Alma Media Oyj, Johanna Vartiainen
Dentsu Aegis Network Oy, Timo Petänen
Keskisuomalainen Oyj, Kirsi Hakaniemi
Sanoma Oyj, Timo Rinne
SEK Oy, Tommi Pelkonen
Otavamedia Oy, Jukka Pulkkinen
Vuosille 2019-2020 valittiin
Veikkaus Oy, Eetu Paloheimo
Kotipizza Group Oyj, Johanna Kuosmanen
Relevant Digital Oy, Petri Kokkonen
Eversheds Asianajotoimisto Oy, Mari Rusi
IPG Mediabrands Oy, Christopher Fernandez
Artefact Oy, Jesse Ketonen
Hallitus valitsi järjestäytymiskokouksessaan puheenjohtajakseen Petri Kokkosen ja varapuheenjohtaksi Timo Rinteen. Uuden hallituksen toimikausi alkaa 1.1.2019. Toiminnanjohtajana jatkaa Birgitta Takala.
”Uuden hallituksen toimikausi alkaa hyvissä merkeissä. Edeltävät hallitukset, IAB:n toimisto ja ennen kaikkea lukuisat vapaaehtoiset työryhmissä työskentelevät digisankarit ovat luoneet vahvan pohjan IAB:n toiminnalle. Toimialamme kasvaa hyvää vauhtia. Paikallisten toimijoiden tulee tehdä yhä tiiviimpää yhteistyötä, jotta riittävän iso osa kasvusta jää kotimarkkinalle. Tälle yhteistyölle IAB tarjoaa hyvän pohjan, yhdistäen sekä mainonnan ostajat että -myyjät ja markkinoinnin tekijät.” Toteaa hallituksen tuleva puheenjohtaja Petri Kokkonen.
12.03.2025
Näin Suomi bidaa: Alma Media tutki ohjelmallisen mainonnan kenttää Suomessa
Tammikuussa 2025 toteutettu kyselytutkimus keräsi vastauksia 95 ohjelmallisen mainonnan ammattilaiselta, jotka työskentelevät niin mediatoimistoissa kuin mainostajien omissa tradingdeskeissä. Tässä blogikirjoituksessa avaamme tutkimuksen taustoja ja nostamme esiin keskeiset tulokset, jotka valottavat ohjelmallisen mainonnan nykytilaa ja tulevaisuutta Suomen markkinoilla.
lue lisää11.03.2025
KonversiO-Optimistit: Televisio mullistuu – HD-siirtymä ja HbbTV muuttavat mainonnan!
Tervetuloa IAB:n KonversiO-Optimistit-podcastiin! Tänään sukellamme televisiomainonnan tulevaisuuteen ja siihen, miten HD-siirtymä ja HbbTV muuttavat koko pelikenttää. Miten tämä vaikuttaa mainostajiin, katsojiin ja TV-yhtiöihin? Onko perinteinen lineaarinen TV kuolemassa vai syntyykö nyt entistäkin parempi Total TV -kokemus?
lue lisää04.03.2025
Digimarkkinoinnin huipulla: Anne Teeriaho ja Suomalainen Lääkäriseura Duodecim
Tervetuloa seuraamaan blogisarjaamme, jossa kurkistamme IAB Finlandin sertifikaattikoulutuksen kulisseihin ja pääsemme kuulemaan, kuinka koulutus on vaikuttanut markkinoinnin ja myynnin ammattilaisten urapolkuun ja osaamiseen. IAB Finlandin digimarkkinoinnin koulutus tarjoaa ajankohtaista ja käytännönläheistä tietoa digitaalisesta markkinoinnista. IAB on sertifioinut satoja markkinoinnin ja mainonnan asiantuntijoita vuosien kokemuksella. Sarjamme kolmannessa osassa tapaamme Anne Teeriahon, joka työskentelee ilmoitusmyyntipäällikkönä Suomalainen Lääkäriseura Duodecimissa ja hän on suorittanut IAB:n Digimarkkinoijan ja -myyjän sertifikaattikoulutuksen.
lue lisää04.03.2025
IAB Jäsenesittely: Järviseudun Sanomat ja Ari Ahvenlampi
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa Järviseudun Sanomat ja Ari Ahvenlampi.
lue lisää