Icon
Digimainonta hätyyttelee jo sanomalehtien mainospanostuksia IABlogi

Digimainonta hätyyttelee jo sanomalehtien mainospanostuksia

07.05.2015

Lehdistötiedote 7.5.2015

Digitaalisen mainonnan osuus Suomen mainospanostuksista kasvoi 26 prosenttiin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä. Digimainonta tavoitti TV:n mainospanostuksissa mitattuna vuonna 2014 ja lähestyy nyt vauhdilla sanomalehtien panostuksia. Vahvassa kasvussa verkossa on mobiili- ja Facebook-mainonnan lisäksi YouTube-mainonta, jonka panostukset IAB Finland keräsi nyt ensimmäisen kerran.

Suomalaiset mainostajat panostavat entistä enemmän digitaalisiin kanaviin. Vuoden 2015 ensimmäisellä neljänneksellä digimainonnan panostukset olivat 67,8 miljoonaa euroa. Digimainonta on noussut markkinaosuudeltaan television ohi toiseksi suurimmaksi mediamainonnan ryhmäksi ja hätyyttelee jo sanomalehtien mainospanostuksia, jotka ensimmäisellä kvartaalilla olivat 74,2 miljoonaa euroa.

Digimainonnan panostukset kasvoivat 10,1 % edellisvuoteen verrattuna. Tuntuvaa kasvua nähtiin totuttuun tapaan etenkin Facebook-panostuksissa (+33,9 %) sekä mobiilimainonnan panostuksissa (+48,3 %). Investoinnit display-mainontaan ja luokiteltuihin ilmoituksiin ovat samalla tasolla kuin vuotta aikaisemmin.

Digimainonnan panostukset 1Q 2015 (M €) Muutos-%
Haku 24,8 10,2 %
Display ja luokitellut (sis. video ja mobiili) 35,5 6,0 %
     Display 19 0,5 %
     In-stream-video 3,5 9,4 %
     Mobiili 4,3 48,3 %
     Luokitellut 8,7 2,4 %
Facebook 7,5 33,9 %
Yhteensä  67,8 10,1 %




Kuluttajat viettävät entistä enemmän aikaa videoiden parissa, mikä näkyy vahvasti myös mainospanostuksissa. In-stream-videoiden panostuksia on kerätty vuodesta 2012 alkaen, ja mainosmuodon kasvu on ollut tuntuvaa. Nyt IAB Finland kerää myös maan YouTube-mainospanostuksia.

IAB Finlandin arvion mukaan YouTube-mainontaan panostettiin vuoden 2015 ensimmäisellä kvartaalilla 1,3 miljoonaa euroa, kaksinkertaisesti edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Näitä lukuja ei ole vielä sisällytetty yllä esitettyihin digimainonnan kokonaispanostuksiin.

”Digimainontaa tehdään lukuisilla tavoilla ja monissa eri kanavissa, joten panostustietojen kerääminen on haastavaa. Olemme tyytyväisiä, että olemme saaneet mukaan ensimmäisen arvion myös YouTuben mainospanostuksista”, sanoo IAB Finlandin toiminnanjohtaja Birgitta Takala.

”Digimainonta on noussut toiseksi suurimmaksi mediamainonnan muodoksi, eivätkä sanomalehtien mainoseurot enää ole kaukana verkon panostusten määrästä. Uskomme, että kun tiedonkeruuta eri digitaalisista kanavista kehitetään edelleen, nousee digi suurimmaksi mainosmuodoksi varsin pian”, sanoo IAB Finlandin hallituksen puheenjohtaja Henrik Laine


Lisätiedot:
Birgitta Takala, toiminnanjohtaja, IAB Finland ry, 040 543 9165, etunimi.sukunimi(at)iab.fi
Henrik Laine, hallituksen puheenjohtaja, IAB Finland ry, 050 567 9121, etunimi.sukunimi (at) mtv.fi

Lähteet: TNS Gallup Mediamainonnan muutokset 2015, IAB Finland kvartaaliraportit.
IAB Finland kerää hakumainonnan sekä Facebook-mainonnan panostukset kvartaaleittain. Tiedontoimittajina ovat mediatoimistot (Mediatoimisto Happi, Virta Helsinki, Mediatoimisto Voitto, Dagmar, IUM, Aegis Group, Zeeland Media Group ja Omnicom Media Group) sekä Avaus Consulting, Descom, Klikkicom, Kontaktia, Quru, NetBooster ja Tulos Helsinki. Google Finland ei toimita suoraan hakusanamainonnan tietojaan. Hakusanamainonnan ja Facebook-mainonnan panostusluvut sisältävät estimaattiosuuden, jotta yritysten suoraan ostetun hakumainonnan osuus saadaan mukaan lukuihin. Estimaatti on tehty PäättäjäAtlaksen kyselyn pohjalta. YouTube-luvut on kerätty toimistoilta.

blogidigimarkkinointiiabfinlandsisältömarkkinointipodcastdatateknologiaSosiaalinen mediajäsenetjäsenesittelymarko siltalaIABloginatiivimainontaDingledigimainonta

27.06.2025

IAB Insider: Snapchat 2025 – Miten alusta palvelee brändejä ja vaikuttajia nyt?

Snapchat ei ole katoamassa mihinkään – päinvastoin! Tässä IAB Insider -jaksossa sukellamme siihen, miten Snapchat toimii vaikuttajille ja brändeille vuonna 2025. Vieraana vaikuttaja Henny Harjusola ja Snapchatin Suomen kaupallinen edustaja Mimi Alén.

lue lisää

19.06.2025

Anni Lintula IAB Finlandin toiminnanjohtajaksi

IAB Finlandin hallitus on nimittänyt Anni Lintulan organisaation uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.8.2025.

lue lisää

16.06.2025

Vaikuttajamarkkinoinnin määrä jatkoi kasvua vuonna 2024

IAB Finlandin ja vaikuttajatoimistojen yhteisen selvityksen perusteella vaikuttajamarkkinoinnin kokonaismarkkina Suomessa vuonna 2024 oli 59,6 miljoonaa euroa. Vuoteen 2023 verrattuna kasvua oli noin 6 %.

lue lisää

13.06.2025

IAB Insider: Boots-case ja totuuksia mainonnan mittaamisesta

Tässä IAB Insider -jaksossa pureudutaan vuoden puhutuimpaan markkinointiteemaan: mainonnan mittaamiseen. Juontaja Pasi Raassinan seurana on AudienceProjectin asiantuntijakaksikko Juha Ourila ja Martin Radford, joiden kanssa keskustellaan niin IAB Europe Adex 2024 -raportista kuin cross media -mittauksen ajankohtaisuudesta.

lue lisää