Icon
Digimainonnallakin on hiilijalanjälki - Alma Media mittaa sen Blogi

Digimainonnallakin on hiilijalanjälki - Alma Media mittaa sen

19.06.2023 | IABvieras

Alma Media on aloittanut digitaalisen mainonnan hiilijalanjäljen mittaamisen ensimmäisenä mediatalona Suomessa. Hiilijalanjälki raportoidaan osana kampanjoiden tuloksia ja sen mittaaminen toteutetaan yhteistyössä kansainvälisen, mittaamiseen erikoistuneen Scope3:n kanssa.


Mittaamisen ja raportoinnin tavoitteena on auttaa mainostajia tunnistamaan digimainonnan aiheuttaman hiilijalanjäljen syntyyn vaikuttavat tekijät ja rohkaista valitsemaan vähemmän ympäristöä kuormittavia mainonnan ratkaisuja. Digimainonnan hiilijalanjälkeen vaikuttavat mainonnan ostamisen tapa ja teknologiat, luovan mainosaineiston jakelu, kulutetun median jakelu sekä käyttäjän laite.

Lue lisää hiilijalanjäljen mittaamisesta digimainonnassa >>

Webinaarista lisää tietoa

Katso tallenne Alman Digimainonnallakin on hiilijalanjälki -webinaarista ja ota selvää muun muassa siitä, miten digimainonnan jättämä jälki vertautuu ei-digimuotoisen mainonnan jalanjälkiin.

Katso webinaaritallenne täältä >>

Webinaarissa kuullaan Alman vastuullisuudesta ja matkasta digimainonnan hiilijalanjäljen mittaamiseen. Esiintyjinä Alma Median viestintä- ja brändijohtaja Elina Kukkonen sekä Alma Mediaratkaisuiden markkinointijohtaja Sampo Koskinen. Äänessä on myös hiilijalanjäljen mittaamiseen erikoistuneen Scope3-yrityksen Head of Customer Success Gui Kfouri.

Hanna Stranius
Markkinointipäällikkö
Alma Mediaratkaisut

blogidigimarkkinointiiabfinlandpodcastsisältömarkkinointidatateknologiaSosiaalinen mediajäsenetjäsenesittelyIAB Finlandmarko siltalaIABloginatiivimainontaDingle

10.04.2026

Jäsenesittelyssä: Cocie AI

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Cocie AI ja Ari Salmi

lue lisää

02.04.2026

Jäsenesittelyssä: Tuudo

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Tuudo ja Pasi Maronen.

lue lisää

20.03.2026

Jäsenesittelyssä: LM Someco

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on LM Someco ja Kati Vairinen.

lue lisää

13.02.2026

Heta Pellinen vahvistamaan IAB Finlandin näkyvyyttä ja vaikuttavuutta

IAB Finland on nimittänyt Heta Pellisen organisaation markkinoinnin asiantuntijaksi. Tehtävässään Pellinen vastaa IAB Finlandin vaikuttavuuden kasvattamisesta kaikissa IAB:n kanavissa. Hän vastaa myös siitä, että ajankohtainen tieto, työryhmien työ ja tapahtumat tavoittavat oikeat yleisöt oikeaan aikaan.

lue lisää