
IAB Jäsenesittely: Singularity Designs Oy ja Jyri Kyllönen
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa Singularity Designs Oy ja Jyri Kyllönen.
|
Jyri Kyllönen, CEO |
Kerro hieman Singularity Designs Oy:sta sekä myös itsestäsi?
Singularity Designs Oy on pilvi-integraattori ja palvelun tarjoaja joka on keskittynyt mediasektorille. Tämä tarkoittaa konkreettisesti sitä että meillä on yhteensä 70 vuoden kokemus broadcasting ja mediatoimialoilla työskentelystä videon ja analytiikan parissa, mainosintegraatiotwistillä.
Teemme Media, Telco ja Broadcasting asiakkaillemme järjestelmäintegraatio suunnittelua ja arkkitehtuuria sekä toteutamme suunnitelmat verkostojemme avulla kantaen vastuun kokonaisprojekteista alusta loppuun.
Olemme lähtökohtaisesti teknologia- ja järjestelmätoimittajariippumaton asiantuntija mutta esimerkiksi analytiikan saralla olemme erikoistuneet Adobe, Google ja Kilkaya -analytiikka tuotteisiin sekä analytiikkadatan hyödyntämiseen liiketoimintamielessä.
Mitä odotuksia teillä on IAB-yhteistyöltä?
Mielenkiintoisia, toimialaamme liittyviä kontakteja ja ajatustenvaihtoa siitä mihin markkinoilla ollaan menossa. Vaikka olemme laajasti verkostoituneita, on aina mukava tutustua uusiin ihmisiin jotka painivat päivittäin samojen haasteiden parissa kuin mekin.
Entä mitä Singularity Designs aikoo tuoda IAB-yhteisöön?
Asiantuntemusta ja kokemusta. Toivomme myös että voimme olla mukana sparraamassa itse toimialaa eteenpäin.
Mitkä ovat teidän tärkeimmät viestit ja painopisteet vuonna 2024?
2025 on alkanut lupaavasti, toimialalla riittää pöhinää ja huolimatta yleisestä Suomen talouden alavireestä, yritykset eivät kuitenkaan ole lamaantuneet. Päinvastoin, taisteluhenkeä riittää ja tässä haluamme olla mukana. Aiomme panostaa entistä enemmän asiakkaidemme toiminnan tehokkuuden parantamiseen ja kilpailukyvyn nostamiseen entistä korkeammalle.
Haluatko antaa loppuun parhaat vinkkisi palautumiseen intensiivisen työviikon jälkeen?
Olut?
IABlogin Facebook kommentit

IAB Finlandin hallitus on nimittänyt Anni Lintulan organisaation uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.8.2025.
lue lisää19.06.2025
Anni Lintula IAB Finlandin toiminnanjohtajaksi
IAB Finlandin hallitus on nimittänyt Anni Lintulan organisaation uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.8.2025.
lue lisää16.06.2025
Euroopan digitaalinen mainonta huippukasvussa vuonna 2024
IAB Europen fasilitoima vuoden 2024 AdEx Benchmark -raportti tarjoaa kattavan kuvan Euroopan digitaalisen mainonnan kehityksestä – nyt jo 19. kertaa. Tänä vuonna mukana oli ennätykselliset 30 maata, joista uusimpana tulokkaana Portugal. Raportti osoittaa, että digitalisoituminen ja digitaalisen mainonnan vahva kasvu jatkuu. Digitaaliset mainosinvestoinnit Euroopassa kasvoivat 16% edellisvuoteen verrattuna ja saavuttivat huikean 118,9 miljardin euron tason. Kaiken kaikkiaan 67 % kaikesta Euroopan mediamainonnasta oli digitaalista vuonna 2024.
lue lisää16.06.2025
Vaikuttajamarkkinoinnin määrä jatkoi kasvua vuonna 2024
IAB Finlandin ja vaikuttajatoimistojen yhteisen selvityksen perusteella vaikuttajamarkkinoinnin kokonaismarkkina Suomessa vuonna 2024 oli 59,6 miljoonaa euroa. Vuoteen 2023 verrattuna kasvua oli noin 6 %.
lue lisää05.06.2025
Asiakasdata on liiketoimintasi todellinen moottori – mutta osaatko käynnistää sen?
Yritykset ovat vuosien saatossa rakentaneet asiakastietojärjestelmistään (CRM) valtavia digitaalisia datavarastoja. Näihin järjestelmiin on tallennettu parhaimmillaan tai pahimmillaan kaikki mahdollinen: asiakkaiden ostohistoria, asiakaskohtaamiset, kiinnostuksen kohteet – joskus jopa hiusten väri. Mutta mitä tapahtuu, jos kaikki tämä data jää pölyttymään järjestelmän perukoille?
lue lisää