
IAB Jäsenesittely: LeadSpark ja Sami Lahtinen
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt vuorossa LeadSpark ja Sami Lahtinen.
![]() |
Sami Lahtinen, CEO, LeadSpark |
Kerro Sami hieman LeadSparkista sekä myös itsestäsi?
LeadSpark on voimakkaassa kasvussa oleva kuluttajien markkinointilupiin erikoistunut yritys. Toimitamme asiakkaillemme avaimet käteen -periaatteella laadukkaita kuluttajien sähköisiä-ja telemarkkinointilupia. Asiakkaanamme on Suomen johtajat markkinoijat.
Olen koko työurani touhunnut datan-ja analytiikan maailmassa. Kokemusta on karttunut suomalaisten mediayhtiöiden johtotehtävistä. LeadSparkin veturina aloitin 1,5 vuotta sitten. Vapaa-aika kuluu lasten ja omissa urheiluharrastuksissa.
Mitä odotuksia sinulla on IAB-yhteistyöltä?
IAB on meille kasvupolullamme luonnollinen kumppanivalinta. Erittäin ammattimainen ja jäsenistön etujaan ajava. Odotamme IAB-jäsenyyden tuovan meille uusia yhteistyökumppaneita ja oppivamme lisää digitaalisen markkinoinnin saralla.
Mitä LeadSpark aikoo tuoda IAB-yhteisöön?
Tuomme IAB-yhteisöön Suomen parhaan kokemuksen kuluttajien markkinointilupien maailmasta. Miten hallita ja saada niitä lisää.
Mihin asioihin LeadSpark on keskittymässä vuonna 2022?
Vuonna 2022 kehitämme nykyisiä palveluitamme edelleen eteenpäin ja tuomme mukaan uusia. Haluamme olla asiakkaillemme kokonaisvaltainen markkinointikumppani, ei pelkästään Suomessa vaan myös muissa Pohjoismaissa.
Vuosi on vaihtunut ja lomat ovat vain haaleita muistoja - haluatko antaa loppuun parhaat vinkkisi palautumiseen intensiivisen työviikon jälkeen?
Parasta palautumista itselle on liikunta ja liikkuminen luonnossa. Saa aivot todella narikkaan työviikon jälkeen. Näin talviaikaan hiihtäminen on todella hyvää koko kehon kuntoilua.
IABlogin Facebook kommentit

Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 toisella kvartaalilla oli noin 179 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi +1,4 prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta oli Q2/2025 aikana +56 %.
lue lisää23.09.2025
Verkkomainonta maltillisessa kasvussa vuoden toisella kvartaalilla
Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 toisella kvartaalilla oli noin 179 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi +1,4 prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta oli Q2/2025 aikana +56 %.
lue lisää23.09.2025
Attention ja vastuullisuus – digimainonnan uusi voimapari
Digimainonnassa puhutaan yhä enemmän attentionista – siitä, että henkilö todennettavasti katsoo tai kuulee mainosta, jolle on altistunut. Samalla vastuullisuus on noussut keskeiseksi teemaksi, ei vain yritysten arvoissa vaan myös konkreettisissa mediavalinnoissa ja tuotantotavoissa. Kun suunnittelet kampanjaa, attentionin ja vastuullisuuden yhdistäminen ei ole vain mahdollista – se on luonnollinen osa modernia, eettistä ja tehokasta mainontaa.
lue lisää13.08.2025
Nimitysuutinen: IAB Finlandin uusi vetäjä kasvoi digimarkkinoinnin osaajaksi nuorten mukana
Anni Lintula aloitti 1. elokuuta IAB Finlandin toiminnanjohtajana. Aiemmin hän on toiminut muun muassa A-lehtien B2B-liiketoiminnan johtajana, yritysasiakkuuksien luovana johtajana ja nuorten medioiden liiketoiminnan johtajana. Lintulalla on myös taustaa palkittujen digimainonnan konseptien kehittäjänä. Koulutukseltaan hän on valtiotieteiden maisteri Helsingin yliopistosta.
lue lisää19.06.2025
Anni Lintula IAB Finlandin toiminnanjohtajaksi
IAB Finlandin hallitus on nimittänyt Anni Lintulan organisaation uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.8.2025.
lue lisää