
IAB Finlandille uusi hallitus
Digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin alaa edistävän IAB Finlandin syyskokous valitsi keskiviikkona uuden hallituksen. Hallitus saa myös uuden puheenjohtajan, joka valitaan hallituksen ensimmäisessä kokouksessa. Uuden hallituksen toimikausi alkaa 1.1.2018. IAB Finlandin edellisen hallituksen toimikautta jatkettiin keväällä poikkeuksellisesti vuoden loppuun, jotta päätetyt uudistustoimenpiteet saatiin käynnistettyä. Siirtyvä hallitus oli nyt syyskokouksessa kokonaan vaihtovuorossa.
”IAB:ssa me uskomme, että markkinoinnin muutoksesta syntyy kasvua. Kehitämme parempaa markkinointikokemusta kasvattamalla alan osaamista riippumattomasti, laaja-alaisesti ja yhteisönä. Yhdistämme ammattilaiset kehittämään yhteistä näkemystä arvoa luovasta kehityksestä – työryhmissä, seminaareissa ja tapahtumissa. Tarjoamme näkemystä, neuvoa, koulutusta, sertifiointeja, ohjeistuksia, suosituksia ja raportteja. Median murros on luonut uudenlaisen ympäristön jäsenyrityksiemme toiminnalle, jota me IAB:ssa haluamme tukea. Muutoksen tekeminen ei ole aina helppoa, mutta ammattimaisen vertaistukiryhmän kanssa se voi olla huomattavasti sujuvampaa ja hauskempaa”, summasi kiitospuheessaan siirtyvän hallituksen puheenjohtaja Sini Kervinen, VP, Technology & Service, Data Refinery Ltd.
IAB Finland ry:n hallitus kaudella 2018-2019
IAB Finland ry:n hallituskokoonpano muuttui viidellä uudella jäsenellä. Uuden hallituksen muodostavat viisi median edustajaa sekä seitsemän edustajaa kattavasti digitaalisen markkinoinnin yrityksistä aina mediatoimistosta mainostajan edustajiin. Puolet hallituksesta on vuosittain erovuorossa.
Kaudelle 2018 valittiin:
• DNA Oyj, Riikka Järvinen, Marketing Director
• Kesko Oyj, Outi Nylund, Director, K-Plussa and Data-driven marketing
• Nordic Morning Oyj, Jukka Sundquist, Managing Director
• Relevant Digital Oy, Petri Kokkonen, CEO & Partner
• Eversheds Asianajotoimisto Oy, Elli Laine, lakimies
• Tori.fi, Schibsted Media Group, Mika Räihä, Commercial Director, Media Sales
Kaudelle 2018-2019 valittiin:
• Sanoma Oyj, Timo Rinne, Vice President, Digital and Digital B2B Sales
• Alma Media Oyj, Johanna Vartiainen, Director, Digital Ad Operations and Development
• Otavamedia Oy, Jukka Pulkkinen, Head of Digital Media Sales
• Keskisuomalainen Oyj, Kirsi Hakaniemi, Chief Digital Officer
• SEK Oy, Tommi Pelkonen, Strategy Director
• Dentsu Aegis Network, Timo Petänen, Head of Amnet Finland
Toiminnanjohtajana jatkaa Birgitta Takala.
Mainonnan laatu ja vastuullisuus vuoden 2018 teemoja
IAB Finlandin vuoden 2018 fokusalueina korostuu mainonnan laatu ja vastuullisuus. EU tietosuoja-asetus, GDPR, astuu voimaan 25.5.2018 ja se tulee näkymään toiminnassa tärkeänä fokusalueena. ”GDPR tuo alalle myös paljon hyvää, se pakottaa toimijat kiinnittämään huomiota mainonnan latuun ja vastuullisuuteen niin omassa kuin valittujen kumppanienkin toiminnassa” toteaa IAB Finlandin toiminnanjohtaja Birgitta Takala.

Älä jätä hakemusta laittamatta. Tässä on useimmin kysytyt kysymykset koskien IAB MIXX Awards kilpailua. Jos kysymyksiä herää lisää, laitathan viestiä Miralle.
lue lisää21.03.2023
MIXX Awards - Usein kysytyt kysymykset
Älä jätä hakemusta laittamatta. Tässä on useimmin kysytyt kysymykset koskien IAB MIXX Awards kilpailua. Jos kysymyksiä herää lisää, laitathan viestiä Miralle.
lue lisää06.03.2023
Digitaalinen ulkomainonta 30 % kasvussa vuonna 2022
IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiulkomainonnan määrä Suomessa vuonna 2022 oli noin 46,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua on hieman alle 30 % kun vastaavana aikana koko ulkomainonnan markkina kasvoi 21 %.
lue lisää03.02.2023
Verkkomainonta 10 % kasvussa vuonna 2022
Mediamainontaan käytettiin vuonna 2022 yhteensä 1 328 miljoonaa euroa, mikä on 4,1% enemmän kuin edellisvuonna. Verkkomedia oli suurin mediaryhmä (53%) ja verkkomainonnan (+9,8 %) lisäksi kasvussa oli myös radiomainonta (+3,6 %), ulkomainonta (+20,7 %) sekä elokuvamainonta (+76,8 %).
lue lisää13.01.2023
IAB Finland 2023 - Kattoteemana vastuullisuus
IAB:n vuoden 2023 painopistealueet tukevat niin mainostajien, julkaisijoiden kuin palveluntarjoajien liiketoimintaa. Kattoteemana on digimainonnan vastuullisuus ja muut painopisteet ovat digitaalisen osaamisen ja ymmärryksen kasvattaminen, verkkokauppamarkkinointi sekä mainonnan kohdentaminen ja mittaaminen. IAB:n toiminnassa on tänä vuonna mukana ennätysmäärä jäseniä sekä Industry ja Premium -kumppaneita.
lue lisää