Konversi0-0ptimistit: (D)OOH - digitaalisen ulkomainonnan loistavat mahdollisuudet 2/2

Kaupallinen yhteistyö JCDecaux
Onko sinun mielestäsi markkinointi muuttunut vaikeaselkoisemmaksi data ja teknologia mössöksi? Ei hätää IAB on rientänyt apuun ja toimii tulkkina, jotta kaikki pysyvät kärryillä.
Tässä KonversiO-Optimistien jaksossa Pasilla on vieraana JCDecaux Finlandin Jenni Heinonen Head of Trading ja Sonja Sundberg Key Account Manager. Jenni vastaa JCDecauxilla tuotetarjoamasta, hinnoittelusta ja vuosisopimuksista ja Sonja työskentelee myynnin puolella.
JCDecaux on läsnä jopa 85 maassa, aidosti kansainvälinen ja Suomen osalta valtakunnallinen näkyvyys 61 kaupungissa Rovaniemeltä Helsinkiin. Digitaalisia näyttöjä on tällä hetkellä 16 Suomen suurimman kaupungin keskustassa. JCDecauxilla panostetaan vahvasti Suomessa molempiin pintoihin, klassiseen ulkomainontaan eli julisteihin sekä digitaalisiin pintoihin.
Tuplajakson toisessa osassa kuullaan mitä ajatuksia ajelu länsimetrolla herätti vieraissa. Ensimmäisessä jaksossa kuultiin Dagmarin Mari Riipisen ääniraita, jossa hän kertoi milloin digitaalinen ulkomainonta on parhaimmillaan. Toisessa jaksossa jatkettiin ääniraitojen parissa ja näiden välityksellä ääneen pääsi studiovieraiden lisäksi myös IAB Europen pääekonomisti Daniel Knapp ja Dom Kozak JCDecaux UK:sta. Saimme jaksoon mukaan myös Sanoman Anu Tuomelan ajatuksia mainostajan puolelta. Kuuntelemalla selviää mitä heillä oli lisättävää aiheeseen.
Ensimmäisen jakson voit kuunnella TÄSTÄ
Kuuntele mielenkiintoinen jakso alta ja tutustu myös muihin KonversiO-Optimistien jaksoihin!
Kuuntele koko jakso tästä:
DMP, TCF, DSP, CRM, CTR, CPA… Hätä ei ole tämän näköinen! KonversiO-Optimistit eli IAB Finlandin asiantuntijat Pasi Raassina ja Mira Vaurula taklaavat digimarkkinoinnin ammattislangia teema kerrallaan tuoden selkeyttä kollegoidemme arkeen.
Jaksojen tuotannon on hoitanut Podify.
Kiinnostaako yhteistyö KonversiO-Optimistien kanssa? Ota yhteyttä mira.vaurula@iab.fi!
Seuraa sarjaa seuraavissa kanavissa:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
30.01.2026
Mediamainonnan määrä päättyi -0,7 % laskuun vuonna 2025
Mediamainontaan käytettiin yhteensä 1 261 miljoonaa euroa vuonna 2025 ja mainonnan määrä laski -0,7 % edellisvuoteen verrattuna. Tiedot perustuvat Kantar Median kuukausittaiseen mediaseurantaan sekä vuosittaiseen erillistutkimukseen, jossa yhteistyökumppaneina ovat eri media-alan liitot.
lue lisää20.11.2025
Mediamainonnan määrä laski -0,9 %, verkkomainonnassa hienoista kasvua
Vuoden kolmannella kvartaalilla investoinnit mediamainontaan olivat noin 290 milj. €. Mediamainonnan määrä laski -0,9 % vuoden 2024 vastaavaan aikaan verrattuna. Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 kolmannella kvartaalilla oli noin 183 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi 1,4 prosenttia.
lue lisää23.09.2025
Verkkomainonta maltillisessa kasvussa vuoden toisella kvartaalilla
Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 toisella kvartaalilla oli noin 179 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi +1,4 prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta oli Q2/2025 aikana +56 %.
lue lisää04.06.2025
Verkkomainonta kasvussa Q1/2025
Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 ensimmäisellä kvartaalilla oli noin 169 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi noin kolme prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta jatkaa hidasta kasvua, ollen Q1/2025 aikana 59 %.
lue lisää






