Icon
Videomainonta verkossa, huikea mahdollisuus! Julkaisut

Videomainonta verkossa, huikea mahdollisuus!

17.04.2012 | Tuomas Avonius

ComScore arvioi jo syyskuussa vuonna 2010, että noin 42 % kuluttajien verkonkäyttöajasta sisälsi altistumista videosisällöille. Kyseinen 42 % on huima määrä ja kun ottaa huomioon, että digitaalisessa maailmassa tuon hetken ja tämän päivän välillä on aikaa vajaa 1,5 vuotta, niin voidaan olettaa että tuo määrä on tällä hetkellä huomattavasti suurempi. Videosisällöistä on verkossa tullut verkkomedioille vakioformaatti ja kuluttajat ovat ottaneet ne ”omakseen” valtavin joukoin.

Mitä tämä kertoo mainostajille? Huikeaa mahdollisuutta laventaa audiovisuaalisin keinoin toteutetun kampanjan vaikutusta halutuissa kohderyhmissä! Uutismedioiden merkitys markkinointiviestinnän kanavina on mainostajien keskuudessa lisääntynyt kuluttajien käytön mukaisesti. Sen me olemme huomanneet display-mainonnan vuosittaisista kasvuluvuista. Videoformaattien kuluttaminen kasvaa nopeampaa kuin markkinoijat ovat huomanneet. Sen voi todistaa varmasti jokainen varteenotettava media tänä päivänä. Aika muuttuu ja niin muuttuu myös tapa tavoitella kuluttajia.

Liikkuvaa kuvan mediasisältöjen käytön lisääntyminen verkossa on luonut markkinoijille uuden ”maailman” ja tämä maailma tarjoaa tänä päivänä ehdottoman houkuttelevia kohdennustapoja mainonnalle. Miltä kuulostaisi tavoittaa automainoksella kohderyhmä joka varmasti on viimeisten päivien aikana kuluttanut autot aiheista verkkomediasisältöä tai vierailleet tutustumassa uusiin automalleihin verkossa? Sanoisin että erittäin houkuttelevalta. Vielä kun audiovisuaalisessa tuotannossa otetaan huomioon mediakanavan luonne, niin veikkaan että voimme saada markkinoijalle aikaan erittäin tehokkaan kampanjan.

OK, olen markkinoija ja harkitsen netti tv:n tukea perinteiselle televisiolle. Miten arvotan ja analysoin kampanjaani digitaalisessa maailmassa? Kuinka voin todentaa kampanjan toimivuuden ja perustella sen järkevyyttä? Tässä kohtaa ensimmäinen ja ehkä tulevaisuuden kannalta kriittisin asia on tarkastella sekä asettaa mittarit kampanjalle laajemmin kuin klikkiprosenttien kautta. Miksi? Koska tv-mainonta toimii netti tv ympäristössä hyvin samaan tapaan kuin perinteisessä televisiossa.

Liikkuva kuva on yhtä vaikuttava niin päivässä kuin illassa. Kuluttaja vastaanottaa filmin ennen kuluttamaansa sisältöä. Kampanjaa tulisi mitata siis samalla tavalla kuin muuta ehkä perinteisempää mediaa. Yksi ja ehkä olennaisin tapa on teettää systemaattisesti huomioarvo/brändimittauksia toteutuksista. Tähän mediat sekä mediatoimistot pystyvät antamaan luotettavia työkaluja.

Videosisältöjen käyttö kuluttajien keskuudessa on ja tulee olemaan jyrkässä ylämäessä. Suosittelen kaikkia audiovisuaalista materiaalia mainonnassaan käyttäviä markkinoijia ottamaan askelia digitaaliseen maailmaan! Seuraavalla kerralla tarkastelen lisää tätä kiintoisaa aihealuetta. Siihen asti, digitaalista kevättä!

IABlogin Facebook kommentit

Artikkeli Uutiset
IAB Europe: kannanotto Digital Omnibus -ehdotukseen

IAB Europe on julkaissut kannanottonsa EU:n Digital Omnibus -ehdotukseen, jonka tavoitteena on parantaa yritysten kilpailukykyä, vähentää sääntelyn pirstaloitumista ja modernisoida evästevaatimuksia.

lue lisää

02.03.2026

IAB Europe: kannanotto Digital Omnibus -ehdotukseen

IAB Europe on julkaissut kannanottonsa EU:n Digital Omnibus -ehdotukseen, jonka tavoitteena on parantaa yritysten kilpailukykyä, vähentää sääntelyn pirstaloitumista ja modernisoida evästevaatimuksia.

lue lisää

27.02.2026

Digitaalisen ulkomainonnan markkinaestimaatti ylsi 66,8 miljoonaan euroon vuonna 2025 – DOOH-mainonnan kasvu jatkuu vahvana

IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän tuoreen arvion mukaan digitaalisen ulkomainonnan (DOOH) markkinan arvo Suomessa nousi vuonna 2025 yhteensä 66,8 miljoonaan euroon. Edellisvuoden 61 miljoonaan euroon verrattuna markkina kasvoi noin 9,5 %.

lue lisää

25.02.2026

Retail median kenttä Suomessa – ensimmäinen kokonaiskuva julki

Suomalainen retail median kenttä kasvaa ja kehittyy nopeasti. Markkinaan tulee jatkuvasti uusia toimijoita, verkostoja ja teknologiatoimittajia, mikä kertoo segmentin vahvasta potentiaalista. Nopeasti kehittyvä kenttä on lisännyt tarvetta yhteiselle, koko markkinaa jäsentävälle näkymälle.

lue lisää

16.02.2026

IAB Finland perustaa Sääntely-työryhmän

IAB Finland perustaa uuden Sääntely-työryhmän. Työryhmä kokoaa toimialan yhteen seuraamaan sääntelyn kehitystä, arvioimaan liiketoimintavaikutuksia ja muodostamaan yhteisiä kantoja keskeisiin kysymyksiin.

lue lisää