IAB Studio: Datan merkitys digitalisoituvassa B2B markkinoinnissa
IAB Studio jaksot ovat napostelupituisia podcast jaksoja päivän polttavista aiheista ja tällä kertaa meillä on studiossa Pasin lisäksi Mira ja Patrick Nordic Morningilta. Mira Mäkiranta on pitkään työskennellyt datan parissa ja vetää muun muassa Nordic Morningin datatiimiä. Patrick Juselius puolestaan vetää Nordic Morningin asiakkuustiimiä ja ratkoo asiakkaiden haasteita yhdessä Miran kanssa.
Jaksossa puhutaan nyt B2B markkinoinnista eli yritykseltä yritykselle tapahtuvasta markkinoinnista ja erilaisista ostoprosesseista. Lähdetään liikkeelle ihan perusasioista eli esimerkiksi minkälaisena digin rooli näyttäytyy tämän päivän markkinnoinnissa tai ostoprosessissa ja miten datan väheneminen vaikuttaa tähän kaikkeen. Kaikki ovat jo varmasti tietoisia, että datan määrä tulee radikaalisti vähenemään kolmannen osapuolen evästeiden poistumisen yhteydessä. Mutta vaikuttaako se yritysten väliseen ostoprosessiin kuitenkaan niin pahasti mitä kuluttajapuolella. Tässä asiassa B2B myynti ja markkinointi on ehkä poikkeuksellisesti asiassa askeleen edellä. Miksi ja miten? Kuuntele jakso alta ⤵️
Kuuntele koko jakso tästä:
Kiinnostaako yhteistyö IAB Studion kanssa? Ota yhteyttä mira.vaurula@iab.fi!
Seuraa sarjaa seuraavissa kanavissa:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
25.08.2026
IAB Insider: Video kasvaa – miten hyödynnät sen voiman markkinoinnissa?
Tässä IAB-podcastin jaksossa pureudutaan siihen, mitä videon kasvu tarkoittaa markkinointipäättäjälle. Mihin videomainonnan teho perustuu? Miten video voi rakentaa brändiä? Ja miksi yksittäisten kampanjoiden rinnalle tarvitaan yhä selkeämpää videostrategiaa? Jaksossa haastateltavina ovat Aki Ronkainen ja Aleksi Ylitalo RTL AdAlliancelta.
lue lisää10.06.2026
IAB Insider: Miten retail media toimii brändinrakennuksessa?
Tässä IAB-podcastin jaksossa pureudutaan siihen, miten retail media toimii brändimainonnan kanavana ja millaisia mahdollisuuksia se tarjoaa brändinrakennukseen koko asiakaspolun varrella. Jaksossa vieraana kaupan median strategi Sami Hiirsalmi SOK Smart Marketingilta.
lue lisää12.12.2025
IAB Insider: Päivittäistavaroita ei voi mainostaa audiolla - vai voiko sittenkin?
Jaksossa tarkastellaan ajankohtaisia näkökulmia FMCG-toimialalle. Mukana keskustelemassa on myös Bauer Median markkinointi- ja myyntijohtaja Satu Laakso, joka avaa, miten audio voi toimia mainostajille keinona erottautua, jäädä mieleen ja rakentaa kustannustehokasta toistoa erityisesti silloin, kun ostajan huomio pitäisi ohjata tuhansien vaihtoehtojen joukosta juuri omaan tuotteeseen. Jakso on alunperin julkaistu myös Bauer Median kanavilla.
lue lisää27.11.2025
IAB Insider: Miten Tokmanni laajentaa retail median markkinoille ja haastaa perinteisen mediakentän?
Kauppa ei enää tee katetta pelkästään myymällä tuotteita vaan yhä useampi ketju alkaa kaupallistaa myös kaupan dataa, asiakaskohtaamisia ja myymäläympäristöjä. Jaksossa opit, millaisia mahdollisuuksia avoin retail media tarjoaa kaupan toimijoille ja miten brändit voivat tavoittaa kuluttajia hyödyntämällä kaupan ostosdataa. Jakson vieraina ovat retail-median konkari Janne Lehtinen Aller ReTALEsta ja Tokmannin kaupallinen johtaja Veli-Pekka “VeePee” Ääri.
lue lisää





