Icon
IAB Jäsenesittely: Storybound ja Elli Mäkilä Julkaisut

IAB Jäsenesittely: Storybound ja Elli Mäkilä

05.01.2022

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt vuorossa Storybound ja Elli Mäkilä.

Elli Mäkilä, CEO, Storybound

Kerro Elli hieman Storyboundista sekä myös itsestäsi?

Storybound Oy on 2018 alkusyksyllä ovensa avannut markkinointi- ja viestintätoimisto, jonka perustin työskenneltyäni 25 vuotta maamme suurimmissa mediataloissa, muun muassa aikakauslehtien vastaavana päätoimittajana ja myynnin johtoryhmissä. Myös tv-ohjelmia on tullut tuotettua, juonnettua ja käsikirjoitettua. Tuotantotoimistomme sijaitsee Lohjalla, ja Helsingissä meillä on asiakaspalvelutoimisto. Tavoitteenamme on laajentaa myös muihin kaupunkeihin. Olemme rakentaneet asiakkaan omiin prosesseihin ja tiimeihin integroitavan palvelumallin, joka mahdollistaa pitkäjänteisemmän ja syvemmin asiakkaan omaa liiketoimintaa tukevan markkinoinnin ja viestinnän, kustannustehokkaammin ja ketterämmin. Meiltä saa täydet markkinoinnin ja viestinnän palvelut, strategioista markkinoinnin automaatioon, radio- ja tv-mainoksiin, somen ylläpitoon, lehdistön tiedottamiseen ja vaikka perinteiseen suorapostitukseen.

Mitä odotuksia sinulla on IAB-yhteistyöltä?

Minulla on pitkä historia IAB Finlandin kanssa, jossa toimin aikoinaan useamman vuoden myös Sisältömarkkinoinnin työryhmän puheenjohtajana. Olen ollut IAB:n ja viranomaisten kanssa yhdessä pohtimassa muun muassa natiivimainonnan suomenkielistä termiä, vaikuttajamarkkinoinnin merkintäsuosituksia sekä tuottamassa useita sisältömarkkinoinnin, natiivimainonnan ja vaikuttajamarkkinoinnin oppaita ja suosituksia. IAB on ollut näköalapaikka digitaalisen ja sisällöllisen mainonnan murroksessa, ja ehkä nyt odotankin seuraavaksi mainostajien roolin sekä media-mainostaja-dialogin isoa aaltoa IAB:n verkostossa. Minulle tärkeää on myös kehittää digitaalisen liiketoiminnan ja sen prosessien sekä asiantuntijoiden johtamiseen liittyvää keskustelua. IAB on mielestäni tähän ylivoimainen alusta.

Mitä Storybound aikoo tuoda IAB-yhteisöön?

Storyboundin ydinosaamista on fasilitoida asiakkaan liiketoiminnan ja eri sidosryhmien välillä. Meille on kehittynyt syvempi ymmärrys ja ajankohtainen kuva muun muassa autoalasta, sekä yksityisistä että VOS-kulttuuritoimijoista, yhdistyksistä ja liitoista, ICT-alasta ja kauppakeskustoiminnoista, joissa kaikissa meillä on monipuoliset asiakkuudet. Meillä on kokemusta myös yksityisten ja julkisten toimijoiden rajapinnoista, niiden erityisvaatimuksista ja myös mahdollisuuksista.

Minkälaiset hankkeet ovat nyt Storyboundin työpöydällä TAI mihin asioihin olette keskittymässä vuoden 2022 alussa?

Vuonna 2022 olemme kasvupolulla, joka tukee strategiaamme lisätä tulevaisuudessa paikallisalueet hyvin tuntevia palvelupisteitämme suurissa kaupungeissa, mutta kuitenkin tehdä itse tuotanto Lohjalla. Tämä malli mahdollistaa palvelujemme kohtuullisen hinnoittelun, mutta turvaa tuotannon ja osaamisen laadun keskitetyn hallinnan. Tänä vuonna erityisen kysyttyjä ovat erilaiset kysely- ja tutkimuspalvelumme, joita toteutamme ketterästi ja kustannustehokkaasti digitaalisilla alustoilla sekä profiloidulla vastaajarekrytoinneilla. Ja niin kuin joka vuonna, panostamme henkilöstömme kehittymiseen. Meillä jokaiselle työntekijälle tehdään oma urakehityssuunnitelma, jota päivitämme yhdessä vuosittain, ja jonka mukaisesti jokainen saa joka vuosi jonkun suunnitelmaa tukevan koulutuksen. IAB Finlandin koulutuksilla on osaamisemme kehittämisessä oleellinen rooli.

Vuosi on vaihtunut ja lomat ovat vain haaleita muistoja - haluatko antaa loppuun parhaat vinkkisi palautumiseen intensiivisen työviikon jälkeen?

Olen ura- ja tavoitekeskeisenä ihmisenä aivan väärä tyyppi antamaan palautumiseen liittyviä vinkkejä, mutta jos yleisestä jaksamisesta puhutaan, uskon urheiluun, kaurapuuroon ja aikaiseen nukkumaanmenoon.

Ajankohtaista Uutiset
Podcast ei ole enää vain ääntä – yli puolet kuluttajista katsoo videopodcasteja

IAB Finlandin Näin suomalainen kuuntelee 2026 -tutkimuksen mukaan 55 prosenttia kuukausittain podcasteja kuluttavista katsoo videopodcasteja. Useimmat heistä myös kuuntelevat podcasteja eli kuuntelu ja katselu täydentävät toisiaan.

lue lisää

07.10.2026

Podcast ei ole enää vain ääntä – yli puolet kuluttajista katsoo videopodcasteja

IAB Finlandin Näin suomalainen kuuntelee 2026 -tutkimuksen mukaan 55 prosenttia kuukausittain podcasteja kuluttavista katsoo videopodcasteja. Useimmat heistä myös kuuntelevat podcasteja eli kuuntelu ja katselu täydentävät toisiaan.

lue lisää

30.09.2026

Nämä asiat mainostajan kannattaa ymmärtää podcasteista juuri nyt

Audion kulutus kasvaa, ja audiomainonta tarjoaa tehokkaan tavan tavoittaa kuluttajia. Miten suomalainen kuuntelee 2026 - tutkimuksessa syvennyttiin tänä vuonna erityisesti podcastien kulutukseen. Poimimme tuloksista viisi havaintoa, jotka mainostajan kannattaa huomioida.

lue lisää

08.09.2026

Euroopan digimainonnan markkina kasvoi 131 miljardiin euroon – Suomi jäi kasvusta jälkeen

IAB Europen uusi AdEx Benchmark 2025 -raportti osoittaa, että digimainonta jatkoi vahvaa kasvuaan epävarmasta taloustilanteesta huolimatta. Euroopan markkina kasvoi 10,5 prosenttia ja saavutti 131,1 miljardin euron arvon. Suomessa kasvu jäi vain 1,9 prosenttiin.

lue lisää

23.06.2026

Vastaa tutkimukseen: Ohjelmallisen ostamisen nykytila ja trendit 2026

IAB Finland toteuttaa jo viidettä kertaa tutkimuksen ohjelmallisen ostamisen nykytilasta ja trendeistä Suomessa. Tutkimuksen tavoitteena on tuottaa ajankohtainen katsaus ohjelmallisen mainonnan markkinaan ja tunnistaa alan mahdollisuudet, haasteet ja tulevaisuuden suunnat.

lue lisää