IAB Jäsenesittely: Custobar, Tatu Kuivalahti
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Ensimmäisenä vuorossa Custobar ja Tatu Kuivalahti.
![]() |
|
Tatu Kuivalahti, CEO, CUSTOBAR |
Kerro Tatu hieman Custobarista sekä myös itsestäsi?
Custobar on suomalainen CDP (customer data platform)- ja markkinointiautomaatio ratkaisu, jolla on asiakkaita yli 10 eri maassa. Missiomme on auttaa kuluttajaliiketoimintaa pääsemään lähemmäksi omia asiakkaitaan tuntemalla heidät paremmin. Keräämme asiakasdatan yhteen paikkaan kaikista kohtaamispisteistä (markkinointi, myynti ja asiakaspalvelu), muodostamme ns. 360-näkymän asiakkaaseen. Tämän datan avulla voidaan triggeröidä viestintää asiakkaille eri kanavia pitkin kuten sähköpostilla, tekstiviestillä, notifikaatioilla ja perinteisellä suoralla. Lisäksi Custobarin segmentointityökalulla voidaan rajapintojen yli lähettää segmenttitietoja mainoskanaviin kuten Facebook, Google Ads ja Sanoma.
Olen itse yrityksen toimitusjohtaja ja toinen perustajista. Käytän paljon aikaani asiakkaiden ja sidosryhmien kanssa yhteistyöhön sekä siihen, miten dataa voidaan tulevaisuudessa käyttää vielä tehokkaammin hyväksi.
Mitä odotuksia sinulla on IAB-yhteistyöltä?
IAB on ainutlaatuinen verkosto ammattilaisia jotka ymmärtävät digitaalista mainontaa ja dataa. Olen ollut todella vaikuttunut keskustelun korkeasta tasosta. Tätä kautta odotukset ovat korkealla. Jo nyt olemme päässeet keskustelemaan erittäin tärkeistä teemoista kuten evästeiden poistumisen vaikutukset, datan hyödyntämisen ulottuvuudet jne.
Entä mitä Custobar aikoo tuoda IAB-yhteisöön?
Olemme Suomessa markkinajohtaja B2C asiakaskunnassa ja meillä on laaja näkyvyys mainostajien tarpeisiin. Tämä on hyvä pohja tuoda asiantuntemusta IAB:n toimintaa.
Minkälaiset kehityshankkeet ovat nyt Custobarin työpöydällä?
Olemme miettimässä uusia luovia tapoja hyödyntää 1st party asiakasdataa myynnin ja asiaksakokemuksen parantamiseksi.
Syksy ja pimeys valtaa alaa - haluatko Tatu antaa loppuun parhaat vinkkisi palautumiseen intensiivisen työviikon jälkeen?
Buddhalainen meditaatio on itselläni ehdottomasti tehokkain juttu!
IABlogin Facebook kommentit
Artikkeli
Uutiset
IAB Finland perustaa uuden Sääntely-työryhmän. Työryhmä kokoaa toimialan yhteen seuraamaan sääntelyn kehitystä, arvioimaan liiketoimintavaikutuksia ja muodostamaan yhteisiä kantoja keskeisiin kysymyksiin.
lue lisää16.02.2026
IAB Finland perustaa Sääntely-työryhmän
IAB Finland perustaa uuden Sääntely-työryhmän. Työryhmä kokoaa toimialan yhteen seuraamaan sääntelyn kehitystä, arvioimaan liiketoimintavaikutuksia ja muodostamaan yhteisiä kantoja keskeisiin kysymyksiin.
lue lisää13.02.2026
IAB Europen webinaari: Keskeiset löydökset Attitudes to Digital Advertising Report -raportista
IAB Europe järjestää webinaarin, jossa käydään läpi tärkeimmät löydökset uudesta Attitudes to Digital Advertising Report -raportista. Tämä raportti tarjoaa ajantasaisen näkymän eurooppalaisen digitaalisen mainonnan markkinaan, sen kasvuun, kanavien eri vaiheisiin ja keskeisiin trendeihin.
lue lisää30.01.2026
Mediamainonnan määrä päättyi -0,7 % laskuun vuonna 2025
Mediamainontaan käytettiin yhteensä 1 261 miljoonaa euroa vuonna 2025 ja mainonnan määrä laski -0,7 % edellisvuoteen verrattuna. Tiedot perustuvat Kantar Median kuukausittaiseen mediaseurantaan sekä vuosittaiseen erillistutkimukseen, jossa yhteistyökumppaneina ovat eri media-alan liitot.
lue lisää30.01.2026
IAB Finlandin työryhmät kehittämässä digimainonnan standardeja ja hyvinvointia
IAB Finlandin työryhmätoiminta on yksi järjestön tärkeimmistä jäseneduista. Työryhmiin osallistuminen on helppo tapa pysyä kiinni markkinan kehityksessä, jakaa näkemyksiä, oppia muilta ja viedä yhdessä koko alaa eteenpäin.
lue lisää
