Icon
Vaikuttajamarkkinoinnin määrä lähes 20% kasvussa IABlogi

Vaikuttajamarkkinoinnin määrä lähes 20% kasvussa

11.05.2023

IAB Finlandin ja vaikuttajatoimistojen yhteisen selvityksen perusteella vaikuttajamarkkinoinnin kokonaismarkkina Suomessa vuonna 2022 oli 52,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua oli noin 19 %.

Vaikuttajamarkkinoinnin määrittely ja sen piiriin luettavien markkinointiinvestointien laskeminen ei ole täysin yksiselitteistä. Tämän vuoden markkina-arvio perustuu osin sekä vaikuttajatoimistoilta että vaikuttajilta kerättyihin tietoihin, ja osin arvioihin markkinan eri toimijoiden suuruusluokasta.

Lisäksi on huomionarvoista, että edellisiin vuosiin verrattuna vaikuttajamarkkinoinnin määrä arvioitiin nyt uudella tavalla. Vuosina 2020 ja 2021 markkina-arvio käsitti vain vaikuttajan omissa kanavissa tehdyn yhteistyön euromääräisen arvon ja nyt siihen lisättiin myös muut media- ym. elementit eli esimerkiksi tapahtumat, sponsorointi ja mainospaikat vaikuttajien omien kanavien yhteydessä. Tämän vuoden tiedonkeruun yhteydessä kerättiin myös vuoden 2021 markkina uuden mallin mukaisesti.

IAB Finlandin Vaikuttavuus ja vastuullisuus somessa -webinaarissa 19.4.2023 puhuttiin myös vaikuttajamarkkinoinnista - katso tästä tallenne webinaarista!

Lisätiedot:
Pasi Raassina
IAB Finland, Toiminnanjohtaja
pasi.raassina@iab.fi
040 575 3726

31.08.2026

Jäsenesittelyssä: Magnite

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Magnite, ja haastattelukysymyksiimme vastaa Head of Nordics Natasha Westlund.

lue lisää

21.08.2026

PJ tentissä: Miten tekoäly muuttaa ohjelmallisen mainonnan kenttää?

IAB Finlandin Ohjelmallisen mainonnan työryhmän puheenjohtaja Juuli Pelkonen kertoo, miten tekoäly, omnikanavainen tekeminen ja oman datan hyödyntäminen voivat viedä markkinaa eteenpäin.

lue lisää

12.08.2026

Jäsenesittelyssä: Tokmanni

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Tokmanni, ja haastattelukysymyksiimme vastaa retail median projektipäällikkö Mika Valo.

lue lisää

11.08.2026

PJ tentissä: Mikä on retail median suurin mahdollisuus Suomessa?

IAB Finlandin Retail media -työryhmän puheenjohtaja Sami Hiirsalmi kertoo, miksi retail median yhteiselle kehittämiselle on tarvetta ja miten mainostajat voivat hyödyntää kaupan mediaa suunnitelmallisemmin.

lue lisää