IAB Jäsenesittely: Valitut Palat ja Nora Mallat
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt vuorossa Valitut Palat ja Nora Mallat
|
|
|
Nora Mallat, Digital Business Manager |
Kerro Nora hieman Valituista Paloista sekä myös itsestäsi?
Valitut Palat on perinteikäs kustannustalo, jonka kustannustuotteet ovat osa maailmanlaajuista Reader’s Digest -tuoteperhettä. Valitut Palat-tuotteiden kustantajana ja markkinoijana Suomessa, Pohjoismaissa ja Baltiassa toimii CIL Suomi Oy ja kansainvälinen CIL Group. Suomessa tuotevalikoimaan kuuluvat muun muassa Valitut Palat ja Meidän Suomi -lehdet, tietokirjat, Kirjavaliot, musiikkikokoelmat ja Valitut Palat Collection -erikoistuotteet. TV ja Verkkokauppa ovat voimakkaasti kasvavia myyntikanavia perinteisen suoramarkkinoinnin ohella.
Olen viihtynyt kehittämässä digitaalista liiketoimintaa Valituille Paloille jo 10 vuotta ja pitänyt monipuolisesta roolista johon sisältyy sekä alustakehitystä, myyntiä, markkinointia että sisällönkehitystä.
Vapaa-aika kuluu tällä hetkellä paljon mökkityömaalla, sekä luovaa kirjoittamista opiskellessa. Perheeseeni kuuluu kaksi melkein aikuista lasta, mies ja havannankoira.
Mitä odotuksia sinulla on IAB-yhteistyöltä?
Mielenkiintoisia seminaareja ja digitaalisen markkinoinnin uusia tuulia. Mielellään myös verkostoitumista muiden samojen asioiden parissa työskentelevien kanssa. Aina on mukava vaihtaa ajatuksia ja ideoita ja oppia uutta.
Mitä Valitut palat aikoo tuoda IAB-yhteisöön?
Meillä on vahvaa asiakasosaamista jo kymmenien vuosien ajalta. Perinteisen suoramarkkinoinnin osaamisemme on tuonut toimivia elementtejä myös digitaaliseen maailmaan.
Mitkä ovat Valittujen palojen tärkeimmät asiat ja fokusalueet vuonna 2022?
Voimakkaasti kasvava drtv-myynti ja siihen liittyvä digitaalinen kampanjointi.
Kevät on jo pitkällä ja kiireiset viikon ovat edessä ennen kesälomia - haluatko antaa loppuun parhaat vinkkisi palautumiseen intensiivisen työviikon jälkeen?
Minä palaudun parhaiten kun pääsen tekemään konkreettisesti käsilläni jotain. Talvella se voi olla kutomista tai vaikka tapetointia, keväällä pihatöitä.
22.10.2026
Retail media oli vasta alkua – tervetuloa commerce media
Kumppaniblogi: Sanoma Media Finland. Kaupankäynnistä syntyvää dataa halutaan hyödyntää yhä laajemmin kaupan omien kanavien ulkopuolella. Veli-Matti Nurmela tarkastelee kirjoituksessaan commerce mediaa ja sitä, miten kaupan ja median vahvuuksia yhdistämällä voidaan sekä kotiuttaa olemassa olevaa kysyntää että rakentaa uutta.
lue lisää14.10.2026
Miksi ohjelmallinen ulkomainonta kasvaa nyt kovemmin kuin koskaan?
Kumppaniblogi: Bauer Media Outdoor. Ohjelmallinen ulkomainonta (pDOOH) kasvaa vauhdilla ja tarjoaa mainostajille mahdollisuuksia tavoittaa yleisöjä oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Pasi Raassina Bauer Media Outdoorilta avaa blogikirjoituksessaan, miksi pDOOH trendaa ja miksi suoraoston ja ohjelmallisen mainonnan yhdistäminen kannattaa.
lue lisää08.10.2026
Attention ratkaisee: mittaako kampanjasi todella vaikutusta?
Kumppaniblogi: YOC. Digitaalisen mainonnan onnistumista arvioidaan yhä pitkälti näyttöjen, näkyvyyden, klikkausten ja konversioiden avulla. Nämä mittarit kertovat kampanjan suorituskyvystä, mutta eivät välttämättä siitä, onko mainos aidosti herättänyt käyttäjän huomion. Siksi attentionista on tullut yksi digitaalisen mainonnan keskeisimmistä kehityssuunnista.
lue lisää25.09.2026
Premium Partner -esittelyssä: Vitec Bidtheatre
IAB Finlandin kumppaniverkosto kasvaa, kun Vitec Bidtheatre liittyy mukaan uutena Premium Partnerina. Vitec Bidtheatre tuo verkostoomme vahvaa asiantuntemusta ohjelmallisesta mainonnasta ja monikanavaisesta mediaostamisesta. Tässä Partner-haastattelussa tutustumme Vitec Bidtheatreen hieman paremmin ja kuulemme näkemyksiä muun muassa tekoälyn ja automaation mahdollisuuksista, pirstaloituvan mediaympäristön haasteista sekä läpinäkyvyyden merkityksestä ohjelmallisessa ostamisessa.
lue lisää
