IAB Insider: Miten Tokmanni laajentaa retail median markkinoille ja haastaa perinteisen mediakentän?
Kaupallinen yhteistyö: Aller Media Nordic
Kauppa ei enää tee katetta pelkästään myymällä tuotteita vaan yhä useampi ketju alkaa kaupallistaa myös kaupan dataa, asiakaskohtaamisia ja myymäläympäristöjä. Tämä muuttaa koko kaupan ansaintalogiikkaa ja avaa kaupoille uusia liiketoimintamahdollisuuksia.Tässä IAB Finlandin podcast-jaksossa sukellamme siihen, miten halpakauppaketju Tokmanni laajentaa liiketoimintaansa retail median markkinoille ja samalla haastaa koko perinteisen mediakentän ajattelun. Retail mediassa voidaan hyödyntää lähes kaikki kaupan pinnat aina brändin omista kanavista ja printtilehdistä myymäläympäristöön ja digitaalisiin kanaviin. Jaksossa opit, millaisia mahdollisuuksia avoin retail media tarjoaa kaupan toimijoille ja miten brändit voivat tavoittaa kuluttajia hyödyntämällä kaupan ostosdataa.
Jakson vieraina ovat retail-median konkari Janne Lehtinen Aller ReTALEsta ja Tokmannin kaupallinen johtaja Veli-Pekka “VeePee” Ääri.
🎧 Kuuntele koko jakso ja pysy aallonharjalla retail median kehityksessä!
Lue lisää retail median mahdollisuuksista:
Kuuntele koko jakso tästä:
16.09.2026
Retail Media Summit 2026: Kasvu syntyy uusista asiakkaista ja tarvehetkistä
Kumppaniblogi: Bauer Media Audio. Mitkä ovat audion vahvuudet retail mediassa? Outi Hilakari kokoaa Retail Media Summit 2026 -tapahtumamme keskeiset havainnot ja tarkastelee niiden pohjalta, miten audiomainonnalla voidaan vaikuttaa läpi ostopolun, tavoittaa uusia asiakkaita ja olla läsnä kuluttajan kannalta relevanteissa tarve- ja valintahetkissä.
lue lisää15.09.2026
Jäsenesittelyssä: Tiketti
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: Tällä kertaa esittelyvuorossa on Tiketti, ja kysymyksiimme vastaa Tiketin markkinointipäällikkö Johanna Pulsa. Tiketti tuo IAB Finlandin verkostoon vahvaa tapahtuma-alan, lipunmyynnin ja tapahtumamarkkinoinnin osaamista.
lue lisää10.09.2026
DOOH:n parhaat mahdollisuudet ovat vielä käyttämättä
Kumppaniblogi: Outshine. Digitaalisen ulkomainonnan mahdollisuuksia ei vielä hyödynnetä täysimääräisesti. Liian usein digitaalisille pinnoille sovitetaan olemassa olevia sisältöjä sen sijaan, että sisältö suunniteltaisiin median ehdoilla. DOOH:n todellinen potentiaali syntyy, kun sen tarjoamat mahdollisuudet valjastetaan palvelemaan vahvaa luovaa ideaa.
lue lisää31.08.2026
Jäsenesittelyssä: Magnite
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Magnite, ja haastattelukysymyksiimme vastaa Head of Nordics Natasha Westlund.
lue lisää