Icon
Digimarkkinoinnin koulutus - Investointi tulevaisuuteen ja urasi kehitykseen IABlogi

Digimarkkinoinnin koulutus - Investointi tulevaisuuteen ja urasi kehitykseen

05.10.2023

Digimarkkinoinnin maailma on dynaaminen ja muuttuu päivittäin. Teknologian jatkuva kehitys, kuluttajien käyttäytymisen muutokset ja alustojen päivitykset tarkoittavat, että digimarkkinoijien on pysyttävä herkillä ja valppaina. Tässä kontekstissa digimarkkinoinnin koulutus nousee ensiarvoiseen merkitykseen.

Monille aloille on tyypillistä, että kerran hankittu ammatillinen osaaminen palvelee pitkään. Digimarkkinoinnissa tämä ei päde. Se, mikä toimi kuusi kuukautta sitten, ei välttämättä ole enää tehokasta tai edes relevanttia. Esimerkiksi algoritmin muutokset voivat tehdä eilisen mainosstrategian tehottomaksi yhdessä yössä.

Tästä syystä jatkuva oppiminen ja digimarkkinoinnin koulutus ovat keskeisiä menestyksen avaimia alalla. Ammattilaisen on kyettävä mukautumaan nopeisiin muutoksiin ja ymmärrettävä uusimmat trendit, työkalut ja teknologiat. Jatkuva kouluttautuminen ei ole vain suositeltavaa, se on välttämätöntä.

IAB Finlandin digimarkkinoijan ja -myyjän sertifiointikoulutuksella ajantasalle

Tässä kohtaa IAB Finlandin uudistettu digimarkkinoijan ja -myyjän sertifiointikoulutus astuu kuvaan. Se tarjoaa ajankohtaista ja relevanttia tietoa alan parhaista käytännöistä ja työkaluista. Sertifikaatti, joka on voimassa kaksi vuotta, toimii osoituksena ammattilaisen osaamisesta ja pätevyydestä. Ja koska digimarkkinoinnin kenttä ei pysähdy, on olennaista, että koulutuksen päivittäminen on tehty helpoksi ja kustannustehokkaaksi. Samalla kurssilla sertifikaatin uusiminen on mahdollista alennetulla hinnalla, mikä kannustaa ammattilaisia pitämään tietonsa ajan tasalla.

Yhteenvetona voidaan sanoa, että digimarkkinoinnin nopea muutos asettaa ammattilaiset haasteiden eteen. Jatkuva kouluttautuminen ja uuden tiedon hankkiminen ovat välttämättömiä, jotta pysyy alalla kilpailukykyisenä. IAB Finlandin digimarkkinoinnin koulutus tarjoaa työkalut ja resurssit tähän tavoitteeseen.

Ilmoittaudu mukaan seuraavaan Digimarkkinoijan ja -myyjän sertifiointikoulutukseen 13.2.2024 klo 9 alkaen. Löydät lisää tietoa koulutuksen sisällöstä TÄÄLTÄ

Jos koulutuksesta heräsi kysymyksiä, voit olla yhteydessä Mira Vaurulaan, mira.vaurula(at)iab.fi / puh 040 168 0385

 

10.06.2026

Jäsenesittelyssä: dunnhumby

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on dunnhumby ja haastattelukysymyksiimme vastaamassa Lucy Mulcahy.

lue lisää

09.06.2026

Retail media muuttaa markkinointia – tutkitusti

Kumppaniblogi: ReTALE by Aller Media Nordic. Yritysten asenteet retail media kohtaan ovat muuttuneet: 71 % mainostajista on jo käyttänyt retail mediaa markkinoinnissaan. Muutos tavarantoimittajakeskeisestä markkinointityökalusta avoimeksi, kaikille mainostajille saatavilla olevaksi mediaksi vahvistaa markkinoinnin muutoksen vauhtia.

lue lisää

27.05.2026

Miten cross-media-mittaus ratkaisee mainostajien keskeisiä haasteita

Kumppaniblogi: AudienceProject. Mainostajat tarvitsevat mittaamista, joka heijastaa sitä, miten ihmiset kuluttavat mediaa eri kanavissa ja eri laitteilla. Cross-media-mittaus tarjoaa deduplikoidun näkymän tavoittavuuteen ja frekvenssiin eri medioissa sekä näyttää, miten kukin kanava vaikuttaa kokonaisyleisöön ja miten koko mediamix toimii yhdessä.

lue lisää

22.05.2026

Jäsenesittelyssä: MARK

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on yhteistyökumppanimme MARK, ja haastattelukysymyksiimme vastaa toimitusjohtaja Sanna Laakkio.

lue lisää