IAB Tech Lab julkaisi New Standard Ad Portfolion

IAB Tech Lab julkaisi lopullisen version uudesta IAB Standard Ad Unit Portfoliosta, jossa ovat mukana mainosmuodot, jotka voidaan mukauttaa eri näytön kokojen ja resoluution mukaan. IAB Tech Labin kehittämä portfolio käsittää joustavat mainoskoot ja liittää LEAN-periaatteiden mukaiset kevyet, salatut, AdChoices-tuetut ja ei-invasiiviset mainokset kaikissa sen mobiili-, display- ja natiivimainoksen muodoissa. Portfolio pohjautuu HTML5-teknologialle ja sisältää myös ohjeita uusista digitaalisen sisällön kokemuksista, kuten lisätystä todellisuudesta (AR), virtuaalitodellisuudesta (VR), sosiaalisesta mediasta, mobiilivideoista, emoji-mainosviesteistä ja 360 asteen videomainoksista.
27.05.2026
Miten cross-media-mittaus ratkaisee mainostajien keskeisiä haasteita
Kumppaniblogi: AudienceProject. Mainostajat tarvitsevat mittaamista, joka heijastaa sitä, miten ihmiset kuluttavat mediaa eri kanavissa ja eri laitteilla. Cross-media-mittaus tarjoaa deduplikoidun näkymän tavoittavuuteen ja frekvenssiin eri medioissa sekä näyttää, miten kukin kanava vaikuttaa kokonaisyleisöön ja miten koko mediamix toimii yhdessä.
lue lisää22.05.2026
Jäsenesittelyssä: MARK
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on yhteistyökumppanimme MARK, ja haastattelukysymyksiimme vastaa toimitusjohtaja Sanna Laakkio.
lue lisää24.04.2026
Jäsenesittelyssä: Lidl Suomi
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Lidl Suomi ja haastattelukysymyksiimme vastasi Hanna Halmela.
lue lisää10.04.2026
Jäsenesittelyssä: Cocie AI
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Cocie AI ja Ari Salmi
lue lisää