Nuoret halukkaita tekemään ostoksia matkapuhelimella
IAB US:n tuoreessa tutkimuksessa valotetaan yhdysvaltalaiskuluttajien digitaalista ostokäyttäytymistä mobiililaitteilla.
Mobiililaite on yhä tärkeämpi väline ostosten ja ostopäätösten tekemiseen kaikissa ikäryhmissä. Etenkin nuoret ovat halukkaita myös tekemään ostokset matkapuhelimella.
Yli kaksi kolmasosaa 18-34-vuotiaista tekee hintavertailuja matkapuhelimella liikkeessä asioidessaan. Vanhemmissa ikäluokissa suositaan mobiililaitteista vertailujen ja ostosten tekemiseen tablettia matkapuhelimen sijaan.
Raportti löytyy IAB US:n sivuilta:
Digital Shopping Report: Guide to Mobile Devices and Holiday Shopping
05.01.2026
Kyselyvastauksilla konkreettista hyvää
IAB Finland toteuttaa vuosittain useita kyselyitä, joiden tavoitteena on kartoittaa digimainonnan ja -markkinoinnin tilaa eri sektoreilla. Kyselyt tarjoavat arvokasta tietoa koko toimialan kehityksen tueksi – mutta vuonna 2025 niillä oli myös toinen, yhtä tärkeä vaikutus.
lue lisää31.12.2025
IAB Finlandin puhujahaku 2026 on avoinna
IAB Finland avaa puhujahaun vuoden 2026 tapahtumiin. Puhujahaku on jäsenetu kaikille IAB Finlandin jäsenille, ja sen kautta on mahdollista hakea puhujaksi IAB Finlandin järjestämiin seminaareihin ja webinaareihin.
lue lisää30.12.2025
IAB Finland nyt Etelärannassa
IAB Finland on muuttanut uusiin toimitiloihin. Toimistomme sijaitsee jatkossa osoitteessa Eteläranta 10 – aiempi toimistomme sijaitsi Sähkötalossa.
lue lisää19.12.2025
Vuoden 2025 TOP 5 kuunnelluimmat IAB Insider -podcastit
Vuoden 2025 kuunnelluimmat IAB Insider -jaksot kertovat suoraan, mitkä teemat ovat olleet digimainonnan ytimessä: retail median kasvu, mittaamisen ja mallinnuksen murros, alustojen muutokset sekä huomion merkitys mainonnan vaikuttavuudessa.
lue lisää
