Myös pitkät videot kiinnostavat mobiilissa
Videoiden katseleminen mobiililaitteilla on vahvassa kasvussa ympäri maailmaa, selviää IAB US:n ja OnDevice Researchin tekemässä kyselytutkimuksessa. Mukana tutkimuksessa oli yli 16-vuotiaita videoita katselevia älypuhelinkäyttäjiä 24 IAB-maasta, Suomi mukaan lukien.
Vastaajista 58 % katseli päivittäin lyhyitä mobiilivideoita. Pitkiä, yli viisiminuuttisia mobiilivideoita katseli 36 % vastaajista. Videoiden katselu älypuhelimella oli kasvanut keskimäärin 35 % ympäri maailmaa. Suosituin tapa katsella videoita oli applikaatioiden kautta.

Mainokset halutaan räätälöitynä ja sisältö ilmaisena
Kyselyssä selvitettiin videonkatselutottumusten lisäksi myös suhtautumista mainontaan mobiilivideoiden yhteydessä sekä halukkuutta maksaa mobiilivideosisällöstä.
Vastaajista 16 % oli maksanut mobiilissa katselemastaan videosisällöstä. Maksullisia palveluja käyttivät halukkaimmin pohjoisamerikkalaiset sekä itäaasialaiset. Eurooppalaisista 14 % oli joskus katsellut maksullista videosisältöä mobiililaitteella.
Hieman alle puolet (44 %) oli nähnyt mainontaa katselemansa videosisällön yhteydessä. Hieman yli neljäsosa mobiilivideoita katselevista on nähnyt saman mainoksen mobiilissa ja televisiossa.
Vastaajista 82 % haluaa mieluummin räätälöityä kuin räätälöimätöntä mainontaa. Mieluiten haluttiin mainoksen liittyvän videon aihepiiriin. Myös suosikkibrändeihin, selailuhistoriaan tai hiljattain katseltuihin videoihin perustuva videoiden räätälöinti olivat mieluisia.
Lähes 80 prosenttia vastaajista katselee mieluummin mainoksia sisältävää videosisältöä ilmaiseksi kuin maksaa mainoksettomasta sisällöstä. Suomalaisista 28 % olisi valmis maksamaan mainoksettomasta mobiilivideosisällöstä. Erityisen maksuhaluisia olisivat tanskalaiset (36 %) ja kiinalaiset (37 %), kun taas mieluiten mainoksia maksuttoman videosisällön vastineeksi katsoisivat mieluimmin eteläeurooppalaiset.
Suomessa katsotaan tv:tä ja mobiilivideoita samanaikaisesti
Suomessa mobiilivideoiden katselu on kasvanut 39 % edellisvuoteen verrattuna. Reilu neljännes suomalaisista vastaajista kertoo katsovansa vähemmän televisiota, koska katselee videoita myös älypuhelimesta.
Hieman alle puolet suomalaisista tutkimukseen osallistuneista katselee samanaikaisesti televisiota ja mobiilivideoita usein tai toisinaan. 83 % vastanneista haluaa nähdä mieluummin räätälöityjä mainoksia videosisältöjensä yhteydessä kuin räätälöimättömiä mainoksia.
Lue lisää tutkimuksesta täältä.
Lue myös:
Sanoman Suomalaiset älypuhelimen ja tabletin käyttäjinä 2015 -tutkimus
Opinnäytetyö: 2nd screen television katselukokemuksessa
Opinnäytetyö: Älypuhelimen käyttö – mihin ja miten mobiiliapplikaatioita käytetään
11.09.2026
Q2/2026: Digimainonta kasvoi 8,4 prosenttia – sosiaalisen median videomainonta vahvassa kasvussa
Digimainontaan investoitiin Suomessa vuoden 2026 toisella kvartaalilla 219,1 miljoonaa euroa, mikä on 8,4 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Kasvua vauhdittivat erityisesti sosiaalisen median mainonta, hakumainonta ja video.
lue lisää08.09.2026
Euroopan digimainonnan markkina kasvoi 131 miljardiin euroon – Suomi jäi kasvusta jälkeen
IAB Europen uusi AdEx Benchmark 2025 -raportti osoittaa, että digimainonta jatkoi vahvaa kasvuaan epävarmasta taloustilanteesta huolimatta. Euroopan markkina kasvoi 10,5 prosenttia ja saavutti 131,1 miljardin euron arvon. Suomessa kasvu jäi vain 1,9 prosenttiin.
lue lisää23.06.2026
Vastaa tutkimukseen: Ohjelmallisen ostamisen nykytila ja trendit 2026
IAB Finland toteuttaa jo viidettä kertaa tutkimuksen ohjelmallisen ostamisen nykytilasta ja trendeistä Suomessa. Tutkimuksen tavoitteena on tuottaa ajankohtainen katsaus ohjelmallisen mainonnan markkinaan ja tunnistaa alan mahdollisuudet, haasteet ja tulevaisuuden suunnat.
lue lisää27.05.2026
Q1/2026: Digimainonnan kasvu jatkuu
Digimainonnan määrä ylsi vuoden 2026 ensimmäisellä kvartaalilla noin 201 miljoonaan euroon, mikä vastaa jo 64 prosenttia koko mainosmarkkinasta. Verkkomainonnan kasvua vauhdittivat erityisesti sosiaalinen media ja hakumainonta.
lue lisää

