Tuomas Avonius palkittiin vuoden 2012 IABloggaajana
IABlogi on tarjonnut kiinnostavia näkökulmia ja keskustelunaiheita verkkomainonnasta ja digitaalisen median käytöstä jo kokonaisen vuoden ajan. Bloggaajiksi on vakiintunut vaikuttava 14:n verkkomarkkinoinnin asiantuntijan porukka. IAB Finland päätti palkita parhaan bloggaajan "Vuoden IABloggaaja" -palkinnolla. Palkintoraatiin kuului tietokirjailija, viestinnän kouluttaja ja blogiasiantuntija Katleena Kortesuo, IABlogin pääbloggaaja Marko Siltala sekä IAB:n toiminnanjohtaja Birgitta Takala ja Markkinointipäällikkö Krista Reimaa. Vuoden 2012 IABloggaaja palkinnon pokkasi Iltalehti.fi:n asiakkuusjohtaja Tuomas Avonius.
"Tuomas hyödyntää postauksissaan runsaasti taustatietoa ja tilastoja, jotka hän osaa kytkeä arkipäivään. Hän käyttää selkeästi etenevää kieltä ja napakoita lauserakenteita. Myös postausten aiherajaus on sopivan tiivis. Tuomaksella oli ehdokkaista elävin kielenkäyttö, monipuolisin aihevalikoima ja selkein rakenne postauksissaan", Katleena Kortesuo luonnenti voittajaa.

IAB Finlandin markkinointipäällikkö Krista Reimaa (vas.) ja toiminnan-
johtaja Birgitta Takala (oik.) ojensivat Tuomas Avoniukselle palkinnon.
17.09.2026
PJ tentissä: Mikä on attention-mittaamisen suurin etu ja mahdollisuus Suomessa tällä hetkellä?
IAB Finlandin Attention-työryhmän puheenjohtaja Iiris Lehtola kertoo attention-mittaamisen eduista ja mahdollisuuksista sekä siitä, miten mittaustietoa voidaan hyödyntää mainonnan suunnittelussa ja kehittämisessä.
lue lisää16.09.2026
Retail Media Summit 2026: Kasvu syntyy uusista asiakkaista ja tarvehetkistä
Kumppaniblogi: Bauer Media Audio. Mitkä ovat audion vahvuudet retail mediassa? Outi Hilakari kokoaa Retail Media Summit 2026 -tapahtumamme keskeiset havainnot ja tarkastelee niiden pohjalta, miten audiomainonnalla voidaan vaikuttaa läpi ostopolun, tavoittaa uusia asiakkaita ja olla läsnä kuluttajan kannalta relevanteissa tarve- ja valintahetkissä.
lue lisää15.09.2026
Jäsenesittelyssä: Tiketti
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: Tällä kertaa esittelyvuorossa on Tiketti, ja kysymyksiimme vastaa Tiketin markkinointipäällikkö Johanna Pulsa. Tiketti tuo IAB Finlandin verkostoon vahvaa tapahtuma-alan, lipunmyynnin ja tapahtumamarkkinoinnin osaamista.
lue lisää10.09.2026
DOOH:n parhaat mahdollisuudet ovat vielä käyttämättä
Kumppaniblogi: Outshine. Digitaalisen ulkomainonnan mahdollisuuksia ei vielä hyödynnetä täysimääräisesti. Liian usein digitaalisille pinnoille sovitetaan olemassa olevia sisältöjä sen sijaan, että sisältö suunniteltaisiin median ehdoilla. DOOH:n todellinen potentiaali syntyy, kun sen tarjoamat mahdollisuudet valjastetaan palvelemaan vahvaa luovaa ideaa.
lue lisää