Icon
"Sosiaalinen media on parasta mitä TV:lle on tapahtunut" IABlogi

"Sosiaalinen media on parasta mitä TV:lle on tapahtunut"

18.12.2014

Nelonen Median ja IAB Finlandin #Show-videosarjan uusimmassa jaksossa paneudutaan sosiaalisen median ja television yhdistämiseen.

Nelonen Median ja IAB Finlandin #Show-videosarjan uusimmassa jaksossa median ja mainonnan ammattilaiset ruotivat sosiaalisen median mahdollisuuksia televisiossa. Ohjelma on katseltavissa Nelonen Median sivuilla.

Sosiaalisen median mahdollisuuksista niin lineaarisen TV:n tukena kuin digitaalisessa ympäristössä ovat keskustelemassa Kati Riikonen DNA:lta, Antti Leino mediatoimisto GroupM:stä, Mari Rasimus MTV:ltä sekä Tero Honkala Nelonen Mediasta. Keskustelua luotsaa Marko Siltala.

Keskustelijat näkevät sosiaalisen median olevan erinomainen mahdollisuus etenkin televisio-ohjelmille lisätä vuorovaikutusta katsojien kanssa. ”Sosiaalinen media on parasta, mitä lineaariselle TV:lle on tapahtunut”, summaa MTV:n Rasimus. Keskustelijat uskoivat myös mainostajien löytävän mahdollisuuksia somen ja television liitosta.

Nelonen Media ja digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin järjestö IAB Finland käynnistivät keväällä 2014 digimainontaa käsittelevän #Show-videosarjan, joka pureutuu digitaalisen mainonnan ajankohtaisiin puheenaiheisiin ja kutsuu alan asiantuntijat keskustelemaan aiheesta kameroiden eteen.

Verkossa julkaistavan #Shown tavoitteena on lisätä alalla toimivien ihmisten ja yritysten asiantuntemusta sekä vauhdittaa digitaalisen mainonnan kasvua. Ennen vuodenvaihdetta julkaistaan jakso Onnistunutta videomainontaa, tammikuussa taas paneudutaan natiivimainonnan mahdollisuuksiin.

Katso video täältä

Lisätietoja

Birgitta Takala, toiminnanjohtaja, IAB Finland ry
etunimi.sukunimi(at)iab.fi, 040 543 9165

21.03.2023

IAB Jäsenesittely: NØRR3 ja Anni Honkaniemi

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa NØRR3 ja Anni Honkaniemi

lue lisää

21.03.2023

MIXX Awards - Usein kysytyt kysymykset

Älä jätä hakemusta laittamatta. Tässä on useimmin kysytyt kysymykset koskien IAB MIXX Awards kilpailua. Jos kysymyksiä herää lisää, laitathan viestiä Miralle.

lue lisää

21.03.2023

IAB Studio: Metaversumi - matka tulevaisuuden virtuaalimaailmoihin

IAB Studio jaksot ovat napostelupituisia podcast jaksoja päivän polttavista aiheista ja tällä kertaa Pasin vieraana on Kristiina Banda ja Kalle Heinonen Adobelta. Jaksossa Pasi keskustelee vieraiden kanssa metaversumista ja sen käyttömahdollisuuksista. Mikä on metaversumi ja miten se palvelee esimerkiksi mainostajaa?

lue lisää

06.03.2023

Digitaalinen ulkomainonta 30 % kasvussa vuonna 2022

IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiulkomainonnan määrä Suomessa vuonna 2022 oli noin 46,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua on hieman alle 30 % kun vastaavana aikana koko ulkomainonnan markkina kasvoi 21 %.

lue lisää