Icon
Mitä on ohjelmallinen ostaminen? Katso IAB:n ohjelmallisen ostamisen ABC -videosarja, niin tiedät! IABlogi

Mitä on ohjelmallinen ostaminen? Katso IAB:n ohjelmallisen ostamisen ABC -videosarja, niin tiedät!

30.04.2020 | Mira Vaurula

IAB loi videosarjan koskien ohjelmallista ostamista. Videoista löydät vastauksia seuraaviin kysymyksiin: Mitä ohjelmallinen ostaminen on, miten sen järjestelmät tehostavat mainonnanhallinnan prosesseja ja minkälaisia asiantuntijoita digitaalisen mainonnan alalla tarvitaan nyt?

Jos haluat oppia lisää ohjelmallisesta mainonnasta, niin voit ilmoittautua IAB:n ohjelmallisen ostamisen teoriakoulutukseen, joka järjestetään 19.5.! Täältä voi ilmoittautua koulutukseen mukaan. 

Osa 1: Ihminen ja osaaminen - Mitä on ohjelmallinen ostaminen? Miten ostetaan ohjelmallisesti?

Osa 2: Ohjelmallisen ostamisen alkeet - Miten ostetaan ohjelmallista mainontaa? Miten se eroaa tutusta suoraostamisesta? Mitä dataa voin hyödyntää?

Osa 3: Media - Mitä inventaaria eli mainostilaa voi ostaa ohjelmallisesti? Mitä mainosmuotoja on ohjelmallisesti ostettavissa? Mitä tarkoittaa avoin huutokauppa?

Osa 4: Data - Tiedätkö mitä keksi, cookie tai eväste tarkoittaa? Tiedätkö miten sitä voi hyödyntää mainonnan kohdentamiseen? Entä mitä ovat deterministinen ja probabilistinen data?

Nämä videot ja monia muita löydät IAB:n Youtube -kanavalta!

blogidigimarkkinointiiabfinlandsisältömarkkinointipodcastdatateknologiaSosiaalinen mediajäsenetjäsenesittelymarko siltalaIABloginatiivimainontaDingledigimainonta

19.06.2025

Anni Lintula IAB Finlandin toiminnanjohtajaksi

IAB Finlandin hallitus on nimittänyt Anni Lintulan organisaation uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.8.2025.

lue lisää

16.06.2025

Vaikuttajamarkkinoinnin määrä jatkoi kasvua vuonna 2024

IAB Finlandin ja vaikuttajatoimistojen yhteisen selvityksen perusteella vaikuttajamarkkinoinnin kokonaismarkkina Suomessa vuonna 2024 oli 59,6 miljoonaa euroa. Vuoteen 2023 verrattuna kasvua oli noin 6 %.

lue lisää

13.06.2025

IAB Insider: Boozt-case ja totuuksia mainonnan mittaamisesta

Tässä IAB Insider -jaksossa pureudutaan vuoden puhutuimpaan markkinointiteemaan: mainonnan mittaamiseen. Juontaja Pasi Raassinan seurana on AudienceProjectin asiantuntijakaksikko Juha Ourila ja Martin Kelly, joiden kanssa keskustellaan niin IAB Europe Adex 2024 -raportista kuin cross media -mittauksen ajankohtaisuudesta.

lue lisää

05.06.2025

Asiakasdata on liiketoimintasi todellinen moottori – mutta osaatko käynnistää sen?

Yritykset ovat vuosien saatossa rakentaneet asiakastietojärjestelmistään (CRM) valtavia digitaalisia datavarastoja. Näihin järjestelmiin on tallennettu parhaimmillaan tai pahimmillaan kaikki mahdollinen: asiakkaiden ostohistoria, asiakaskohtaamiset, kiinnostuksen kohteet – joskus jopa hiusten väri. Mutta mitä tapahtuu, jos kaikki tämä data jää pölyttymään järjestelmän perukoille?

lue lisää