Mediaansa sopivaa mainontaa
Mediaansa sopivaa mainontaa
Nelonen Median ja IAB Finlandin #Show-videosarjan uusimmassa jaksossa perehdytään natiivimainonnan mahdollisuuksiin.
Nelonen Median ja IAB Finlandin #Show-videosarjan uusimmassa jaksossa median ja mainonnan ammattilaiset ruotivat digiympäristössä tapahtuvaa natiivimainontaa. Ohjelma on katseltavissa Nelonen Median sivuilla.
Keskustelemassa natiivimainonnasta Nelosen studioilla ovat A-lehtien verkkopalvelupäällikkö ja IAB Finlandin natiivimainonnan työryhmän puheenjohtaja Anna Kurkela, IL-median markkinointijohtaja Minna Mäkinen sekä Dinglen asiakaspäällikkö Jesse Ketonen. Keskustelua luotsaa Marko Siltala.
Natiivimainonta on yksi viime aikojen muotitermeistä digitaalisessa mainonnassa. Uusi ilmiö se ei ole, sillä mediaansa sopivaa maksettua mainontaa on tehty pitkään printin puolella. Digitaalisissa kanavissa natiivimainonnan kirjo on runsas, mistä vieraat esittelevät onnistuneita esimerkkejä.
Nelonen Media ja digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin järjestö IAB Finland käynnistivät keväällä 2014 digimainontaa käsittelevän #Show-videosarjan, joka pureutuu digitaalisen mainonnan ajankohtaisiin puheenaiheisiin ja kutsuu alan asiantuntijat keskustelemaan aiheesta kameroiden eteen.
Verkossa julkaistavan #Shown tavoitteena on lisätä alalla toimivien ihmisten ja yritysten asiantuntemusta sekä vauhdittaa digitaalisen mainonnan kasvua.
Lisätietoja
Birgitta Takala, toiminnanjohtaja, IAB Finland ry
etunimi.sukunimi@iab.fi, 040 543 9165
IAB Finland ry on digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin etujärjestö, jonka jäsenistöön kuuluu yli sata jäsenyritystä. Jäsenyritykset ovat digitaalisia medioita, mainostajia, mediatoimistoja, luovia toimistoja, tutkimuslaitoksia, analytiikkapalvelujen tarjoajia, internetteknologiaa kehittäviä yrityksiä sekä mainosverkostoja. IAB Finland on IAB Europen jäsen.
Nelonen Media on kasvava ja kehittyvä sähköinen monimediatalo. Kanavabrändeihimme kuuluvat mainosrahoitteiset tv-kanavat Nelonen, Jim ja Liv, maksu-tv-kanavat Nelonen Nappula, Nelonen Maailma, Nelonen Prime ja Nelonen Pro, radiokanavat Radio Aalto, Radio Rock, Radio Suomipop, Loop, GrooveFM ja Metro Helsinki, netti-tv Ruutu sekä kaikkien kanavien verkko- ja mobiiliratkaisut. Nelonen Media on osa Sanomaa.
12.08.2026
Jäsenesittelyssä: Tokmanni
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Tokmanni, ja haastattelukysymyksiimme vastaa retail median projektipäällikkö Mika Valo.
lue lisää11.08.2026
PJ tentissä: Mikä on retail median suurin mahdollisuus Suomessa?
IAB Finlandin Retail media -työryhmän puheenjohtaja Sami Hiirsalmi kertoo, miksi retail median yhteiselle kehittämiselle on tarvetta ja miten mainostajat voivat hyödyntää kaupan mediaa suunnitelmallisemmin.
lue lisää06.08.2026
Kolmas aalto: Kuinka markkinapaikkamedia määrittelee kaupan median uudelleen
Kumppaniblogi: Vend. Digitaalisen mainonnan ekosysteemi elää murrosta: hakukone- ja somemainonnan jälkeen ala on siirtynyt kolmanteen aaltoon, kaupan omaan mediaan. Evästeiden poistuminen ja tarve mitata mainonnan suoria myyntituloksia ovat tehneet siitä miljardien eurojen globaalin ilmiön, jonka keskiöön on noussut markkinapaikkamedia.
lue lisää23.06.2026
Jäsenesittelyssä: Lukimo
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin. Tällä kertaa esittelyvuorossa on Lukimo, ja haastattelukysymyksiimme vastaa Marko Tähtikumpu.
lue lisää