Jäsenkyselyn satoa: Aktiivinen työryhmätoiminta antaa työkaluja oman työn suorittamiseen
IAB-yhteisöltä kysyttiin palautetta kuluneesta kaudesta sekä kehitysideoita ja tulevaisuuden visioita syksyllä starttaavaa kautta varten. Kyselyyn vastasi reilu 70 IAB:n jäsentä, joista yli 85 % oli aktiivisesti toiminnassa mukana.
Työryhmätoiminta ja verkkosivusto tärkeimmät jäsenedut
IAB:n tärkeimpinä jäsenetuina pidettiin verkkosivustoa oppaineen, suosituksineen ja jäsenyrityksien esittelyineen (37 %) sekä aktiivista työryhmätoimintaa (31 %). Muita hyödyllisinä pidettyjä etuja olivat seminaarit ja tapahtumat, verkostoitumismahdollisuudet sekä IDM-koulutus.
Työryhmätoiminta koettiin merkitykselliseksi oman ammatillisen kehittymisen kannalta (ka.3,3/asteikolla 1-5) sekä digitaalisen markkinoinnin yleisen kehityksen kannalta (ka. 3,6). Työryhmätoimintaa haluttiin myös kehittää ja eri työryhmien asialistoille karttui monia hyviä asioita käsiteltäväksi.
Uutiskirjeeseen tutkimustuloksia ja esimerkkikeissejä
IAB:n verkkosivu-uudistusta pidettiin onnistuneena (ka. 3,5/asteikolla 1-5) ja sivustoa ajantasaisena (ka. 3,5). Tarkempaa palautetta sivustouudistuksesta sekä toiveita uutta sivustoa koskien pääse antamaan syksyllä, kun kartoitamme uuden sivuston kehitystarpeita.
IAB:n uutiskirjettä seurattiin aktiivisesti (ka. 3,8/asteikolla 1-5) ja siihen toivottiin lisää uutisia kotimaisen digimarkkinoinnin kuulumisista, mielenkiintoisista tutkimustuloksista sekä esimerkkikeisseistä. Onnistuneista digiakampanjoista kannattaakin vihjata toimistolle – inspiroivat esimerkit nostavat koko alan statusta!
IAB-toiminnasta työkaluja oman työn suorittamiseen
Vastaajista 73 % koki, että suurin konkreettinen hyöty IAB-jäsenyydestä on se, että saa tietoa digimarkkinoinnin kehityksestä ja markkinoinnin uusimmista suuntauksista. Reilu 60 % vastaajista piti arvokkaimpana hyötynä konkreettisia työkaluja oman työnsuorittamiseen.
Kiitokset kaikille vastaajille – otamme palautteen ja kehitysideat ilolla vastaan, tästä on taas hyvä jatkaa!
By the way, jäsenkyselyn yhteydessä arvotun Kakkugallerian lahjakortin voitti Pilvi Rimmanen (Mediareaktori).
Onnea Pilvi ja makeaa kesää!!
16.01.2025
IAB Jäsenesittely: Singularity Designs Oy ja Jyri Kyllönen
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa Singularity Designs Oy ja Jyri Kyllönen
lue lisää15.01.2025
IAB Finland 2025 - Painopisteet, jäsenedut ja kumppanit
IAB Finlandin vuosi 2025 on rakennettu jäsenten toiveiden pohjalle. Työryhmien, tapahtumien ja täysin uutena jäsenetuna aloittavien foorumeiden teemat pohjautuvat syksyllä 2024 tehtyyn jäsentutkimukseen. Yhteistyökumppanina IAB koetaan yhä kiinnostavampana, sillä yhteensä 19 digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin toimijaa on Industry Partnerina tai Premium Partnerina IAB Finlandin kanssa.
lue lisää08.01.2025
IAB Jäsenesittely: ePrice ja Jaakko Sipola
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa ePrice ja Jaakko Sipola
lue lisää07.01.2025
IAB Jäsenesittely: Integral Ad Science and Björn Österman
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa Integral Ad Science and Björn Österman
lue lisää