IAB Jäsenesittely: LeadSpark ja Sami Lahtinen
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt vuorossa LeadSpark ja Sami Lahtinen.
![]() |
|
Sami Lahtinen, CEO, LeadSpark |
Kerro Sami hieman LeadSparkista sekä myös itsestäsi?
LeadSpark on voimakkaassa kasvussa oleva kuluttajien markkinointilupiin erikoistunut yritys. Toimitamme asiakkaillemme avaimet käteen -periaatteella laadukkaita kuluttajien sähköisiä-ja telemarkkinointilupia. Asiakkaanamme on Suomen johtajat markkinoijat.
Olen koko työurani touhunnut datan-ja analytiikan maailmassa. Kokemusta on karttunut suomalaisten mediayhtiöiden johtotehtävistä. LeadSparkin veturina aloitin 1,5 vuotta sitten. Vapaa-aika kuluu lasten ja omissa urheiluharrastuksissa.
Mitä odotuksia sinulla on IAB-yhteistyöltä?
IAB on meille kasvupolullamme luonnollinen kumppanivalinta. Erittäin ammattimainen ja jäsenistön etujaan ajava. Odotamme IAB-jäsenyyden tuovan meille uusia yhteistyökumppaneita ja oppivamme lisää digitaalisen markkinoinnin saralla.
Mitä LeadSpark aikoo tuoda IAB-yhteisöön?
Tuomme IAB-yhteisöön Suomen parhaan kokemuksen kuluttajien markkinointilupien maailmasta. Miten hallita ja saada niitä lisää.
Mihin asioihin LeadSpark on keskittymässä vuonna 2022?
Vuonna 2022 kehitämme nykyisiä palveluitamme edelleen eteenpäin ja tuomme mukaan uusia. Haluamme olla asiakkaillemme kokonaisvaltainen markkinointikumppani, ei pelkästään Suomessa vaan myös muissa Pohjoismaissa.
Vuosi on vaihtunut ja lomat ovat vain haaleita muistoja - haluatko antaa loppuun parhaat vinkkisi palautumiseen intensiivisen työviikon jälkeen?
Parasta palautumista itselle on liikunta ja liikkuminen luonnossa. Saa aivot todella narikkaan työviikon jälkeen. Näin talviaikaan hiihtäminen on todella hyvää koko kehon kuntoilua.
12.08.2026
Jäsenesittelyssä: Tokmanni
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Tokmanni, ja haastattelukysymyksiimme vastaa retail median projektipäällikkö Mika Valo.
lue lisää11.08.2026
PJ tentissä: Mikä on retail median suurin mahdollisuus Suomessa?
IAB Finlandin Retail media -työryhmän puheenjohtaja Sami Hiirsalmi kertoo, miksi retail median yhteiselle kehittämiselle on tarvetta ja miten mainostajat voivat hyödyntää kaupan mediaa suunnitelmallisemmin.
lue lisää06.08.2026
Kolmas aalto: Kuinka markkinapaikkamedia määrittelee kaupan median uudelleen
Kumppaniblogi: Vend. Digitaalisen mainonnan ekosysteemi elää murrosta: hakukone- ja somemainonnan jälkeen ala on siirtynyt kolmanteen aaltoon, kaupan omaan mediaan. Evästeiden poistuminen ja tarve mitata mainonnan suoria myyntituloksia ovat tehneet siitä miljardien eurojen globaalin ilmiön, jonka keskiöön on noussut markkinapaikkamedia.
lue lisää23.06.2026
Jäsenesittelyssä: Lukimo
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin. Tällä kertaa esittelyvuorossa on Lukimo, ja haastattelukysymyksiimme vastaa Marko Tähtikumpu.
lue lisää
