Icon
audienceXpress:in CTV Uncovered -kuluttajatutkimus julkaistiin kolmannen kerran Blogi

audienceXpress:in CTV Uncovered -kuluttajatutkimus julkaistiin kolmannen kerran

17.04.2023 | iab

audienceXpress teki yhteistyötä verkkokuluttajatutkimuksiin erikoistuneen Happydemicsin kanssa ja julkaisi vuosittaisen CTV Uncovered-kuluttajatutkimuksen kolmannen kerran. Tutkimuksessa tutkitaan miten kuluttajien kulutustottumukset monipuolistuvat, selvitetään mieltymyksiä kanavista ja alustoista sekä kerätään mielipiteitä televisiomainonnasta.

Tutkimus tehtiin Isossa-Britanniassa, Ranskassa, Saksassa, Italiassa, Espanjassa ja Alankomaissa (EU6), ja se osoitti, että katsojia Euroopassa kiinnostavat yhä enemmän uudet kanavat ja alustat. Mitkä ovat siis tutkimuksen perusteella nykyiset televisiomaailmaa muokkaavat kohdennustrendit? Mitkä ovat tärkeimmät CTV-kulutustottumukset ja-käyttäytymiset Euroopassa?

Vieraile audienceXpressin verkkosivulla saadaksesi lisätietoja tutkimuksesta tai ota yhteyttä audienceXpress:iin sähköpostitse (uk@audiencexpress.com), jos haluat, että koko tutkimus lähetetään sinulle.

blogidigimarkkinointiiabfinlandpodcastsisältömarkkinointidatateknologiaSosiaalinen mediajäsenetjäsenesittelyIAB Finlandmarko siltalaIABloginatiivimainontaDingle

13.02.2026

Heta Pellinen vahvistamaan IAB Finlandin näkyvyyttä ja vaikuttavuutta

IAB Finland on nimittänyt Heta Pellisen organisaation markkinoinnin asiantuntijaksi. Tehtävässään Pellinen vastaa IAB Finlandin vaikuttavuuden kasvattamisesta kaikissa IAB:n kanavissa. Hän vastaa myös siitä, että ajankohtainen tieto, työryhmien työ ja tapahtumat tavoittavat oikeat yleisöt oikeaan aikaan.

lue lisää

13.02.2026

ChatGPT testaa mainontaa – mitä tämä tarkoittaa mainonnan ekosysteemille?

OpenAI on aloittanut mainosten testaamisen ChatGPT:ssä Yhdysvalloissa. Aiheesta keskusteltiin myös Ylen Jälkidigi-ohjelmassa, jossa IAB Finlandin toiminnanjohtaja oli panelistina.

lue lisää

29.01.2026

IAB Finlandin ohjelmallisen mainonnan työryhmä tähtää markkinaosuuden kasvuun vuonna 2026

IAB Finlandin ohjelmallisen mainonnan työryhmän tammikuun kokouksessa asetettiin työryhmän tavoitteet ja painopisteet vuodelle 2026. Kokouksessa työryhmän puheenjohtajiksi valittiin Adformin Account Director Juuli Pelkonen ja Vendin Programmatic & Yield Manager Dorentina Abazi.

lue lisää

16.01.2026

IAB Finlandin tapahtumat 2026 – pysy mukana digimainonnan ajankohtaisissa trendeissä

IAB Finland järjestää vuosittain ajankohtaisia tapahtumia, webinaareja ja koulutuksia, joissa kehität digimainonnan osaamistasi ja pysyt mukana nopeasti muuttuvissa digimainonnan trendeissä. Tapahtumamme antavat loistavia verkostoitumismahdollisuuksia kokoamalla yhteen niin mainonnan ja markkinoinnin osaajat kuin teknologian ja datan ammattilaiset.

lue lisää