Icon
Ad Blocker task force käynnistyy Blogi

Ad Blocker task force käynnistyy

22.10.2015

IAB Finlandin Ad Blocker task forcen toiminta käynnistyy marraskuussa. Tarkoituksena on koota laajalti alan eri toimijoita yhteen keskustelemaan mainostenesto-ohjelmista ja toimenpiteistä ilmiön suhteen.

Lisätiedot: Birgitta Takala, IAB Finlandin toiminnanjohtaja: birgitta.takala(at)iab.fi

blogidigimarkkinointiiabfinlandpodcastsisältömarkkinointijäsenetjäsenesittelydatateknologiaSosiaalinen mediaIAB FinlandnatiivimainontaIABlogidigimainontaohjelmallinen ostaminen

11.08.2026

PJ tentissä: Mikä on retail median suurin mahdollisuus Suomessa?

IAB Finlandin Retail media -työryhmän puheenjohtaja Sami Hiirsalmi kertoo, miksi retail median yhteiselle kehittämiselle on tarvetta ja miten mainostajat voivat hyödyntää kaupan mediaa suunnitelmallisemmin.

lue lisää

06.08.2026

Kolmas aalto: Kuinka markkinapaikkamedia määrittelee kaupan median uudelleen

Kumppaniblogi: Vend. Digitaalisen mainonnan ekosysteemi elää murrosta: hakukone- ja somemainonnan jälkeen ala on siirtynyt kolmanteen aaltoon, kaupan omaan mediaan. Evästeiden poistuminen ja tarve mitata mainonnan suoria myyntituloksia ovat tehneet siitä miljardien eurojen globaalin ilmiön, jonka keskiöön on noussut markkinapaikkamedia.

lue lisää

23.06.2026

Jäsenesittelyssä: Lukimo

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin. Tällä kertaa esittelyvuorossa on Lukimo, ja haastattelukysymyksiimme vastaa Marko Tähtikumpu.

lue lisää

10.06.2026

Jäsenesittelyssä: dunnhumby

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on dunnhumby ja haastattelukysymyksiimme vastaamassa Lucy Mulcahy.

lue lisää