3Q: Verkkomainonnan merkitys brändin rakentajana ja myynnin tekijänä vahvistuu
- Hakumainonta nosti verkkomainonnan näyttävään kasvuun heinä‒syyskuussa
Vuoden 2012 kolmannella neljänneksellä verkkomainontaan investoitiin 53,3 miljoonaa euroa, jossa on 12,2 %:n kasvu viime vuoden samaan ajanjaksoon verrattaessa.Verkkomainonta jatkaa tasaista kulkuaan mediamainonnan suurimpien mediaryhmien kärkeen. Se on ainoa mediakategoria, joka osoittaa selkeää kumulatiivista kasvua (+ 12,5 % tammi‒syyskuu).
Hakumainonta kiihdytti kasvuvauhtiaan edellisestä neljänneksestä toimien display-mainonnan ja seurannassa alkuvuodesta mukana olleen Facebook-mainonnan kanssa verkkomainonnan kokonaiskasvun nostajana. Mainosmuotojen jakauma verkkomainonnan kokonaisuudessa on alkanut muuttaa muotoaan. Myös uudemmat mainosmuodot kuten mainonta sosiaalisessa mediassa ja display-mainontaan kuuluva videomainonta nostavat suosiotaan.
” Yhä useampi mainostaja on tänä vuonna ottanut mainosportfolioonsa myös verkkomainonnan keinot. Uskon saman vahvan trendin jatkuvan myös tulevina vuosina. Verkkomainonnan volyymin kasvaessa myös sen merkitys brändin rakentajana ja myynnin tekijänä vahvistuu, mikä on erinomainen asia”, IAB:n hallituksen puheenjohtaja Jarkko Kyttänen toteaa.
3Q: Verkkomainonnan eri osa-alueet kehittyivät seuraavasti 2012 kolmannella neljänneksellä:
- Display-mainonnan osuus kokonaisuudesta on 15,5 milj. € eli 29 %, jossa kasvua viime vuoteen on 16,5 %
- Luokiteltujen ilmoitusten osuus on 8,7milj. € eli 16 %, jonka muutos viime vuoteen on -3,3 %
- Hakumainonnan osuus on 20,6 milj. € eli 38,6 %, jossa kasvua on 24,1 %
- Sähköisen hakemistomainonnan osuus on 5,6 milj. € eli 10,5 %, jonka muutos viime vuoteen on -25,3 %
- Facebook-mainonnan osuus on 2,9 milj. € eli 5 %, jossa kasvua on 163,6

12.12.2025
IAB Finlandin syyskokous: uudet hallituksen jäsenet vahvistavat yhdistyksen asemaa digimainonnan ekosysteemin edelläkävijänä
IAB Finlandille valittiin uusi hallitus, samalla vahvistettiin ensi vuoden painopisteet.
lue lisää12.12.2025
IAB Insider: Päivittäistavaroita ei voi mainostaa audiolla - vai voiko sittenkin?
Jaksossa tarkastellaan ajankohtaisia näkökulmia FMCG-toimialalle. Mukana keskustelemassa on myös Bauer Median markkinointi- ja myyntijohtaja Satu Laakso, joka avaa, miten audio voi toimia mainostajille keinona erottautua, jäädä mieleen ja rakentaa kustannustehokasta toistoa erityisesti silloin, kun ostajan huomio pitäisi ohjata tuhansien vaihtoehtojen joukosta juuri omaan tuotteeseen. Jakso on alunperin julkaistu myös Bauer Median kanavilla.
lue lisää11.12.2025
Digitaalisten ulkomainospintojen kartta
IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmä on koonnut kattavan kartan, joka kokoaa yhteen työryhmään kuuluvien yritysten kaikki digitaaliset ulkomainospinnat. Kartan avulla voit selata, rajata ja hakea mainospintoja toimijoiden, kaupunkien sekä ulkomainospintojen ominaisuuksien mukaan.
lue lisää10.12.2025
Pelimainonnan nykytila ja trendit Suomessa 2025 -kysely
Haluamme kartoittaa, missä pelimainonta Suomessa tällä hetkellä menee ja mitä trendejä on nousemassa. Pelimainonta kattaa sekä mobiilipelien mainospaikat, pelien sisäiset mainosratkaisut että e-urheilun.
lue lisää