"Sosiaalinen media on parasta mitä TV:lle on tapahtunut"
Nelonen Median ja IAB Finlandin #Show-videosarjan uusimmassa jaksossa paneudutaan sosiaalisen median ja television yhdistämiseen.
Nelonen Median ja IAB Finlandin #Show-videosarjan uusimmassa jaksossa median ja mainonnan ammattilaiset ruotivat sosiaalisen median mahdollisuuksia televisiossa. Ohjelma on katseltavissa Nelonen Median sivuilla.
Sosiaalisen median mahdollisuuksista niin lineaarisen TV:n tukena kuin digitaalisessa ympäristössä ovat keskustelemassa Kati Riikonen DNA:lta, Antti Leino mediatoimisto GroupM:stä, Mari Rasimus MTV:ltä sekä Tero Honkala Nelonen Mediasta. Keskustelua luotsaa Marko Siltala.
Keskustelijat näkevät sosiaalisen median olevan erinomainen mahdollisuus etenkin televisio-ohjelmille lisätä vuorovaikutusta katsojien kanssa. ”Sosiaalinen media on parasta, mitä lineaariselle TV:lle on tapahtunut”, summaa MTV:n Rasimus. Keskustelijat uskoivat myös mainostajien löytävän mahdollisuuksia somen ja television liitosta.
Nelonen Media ja digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin järjestö IAB Finland käynnistivät keväällä 2014 digimainontaa käsittelevän #Show-videosarjan, joka pureutuu digitaalisen mainonnan ajankohtaisiin puheenaiheisiin ja kutsuu alan asiantuntijat keskustelemaan aiheesta kameroiden eteen.
Verkossa julkaistavan #Shown tavoitteena on lisätä alalla toimivien ihmisten ja yritysten asiantuntemusta sekä vauhdittaa digitaalisen mainonnan kasvua. Ennen vuodenvaihdetta julkaistaan jakso Onnistunutta videomainontaa, tammikuussa taas paneudutaan natiivimainonnan mahdollisuuksiin.
Katso video täältä
Lisätietoja
Birgitta Takala, toiminnanjohtaja, IAB Finland ry
etunimi.sukunimi(at)iab.fi, 040 543 9165
22.10.2026
Retail media oli vasta alkua – tervetuloa commerce media
Kumppaniblogi: Sanoma Media Finland. Kaupankäynnistä syntyvää dataa halutaan hyödyntää yhä laajemmin kaupan omien kanavien ulkopuolella. Veli-Matti Nurmela tarkastelee kirjoituksessaan commerce mediaa ja sitä, miten kaupan ja median vahvuuksia yhdistämällä voidaan sekä kotiuttaa olemassa olevaa kysyntää että rakentaa uutta.
lue lisää14.10.2026
Miksi ohjelmallinen ulkomainonta kasvaa nyt kovemmin kuin koskaan?
Kumppaniblogi: Bauer Media Outdoor. Ohjelmallinen ulkomainonta (pDOOH) kasvaa vauhdilla ja tarjoaa mainostajille mahdollisuuksia tavoittaa yleisöjä oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Pasi Raassina Bauer Media Outdoorilta avaa blogikirjoituksessaan, miksi pDOOH trendaa ja miksi suoraoston ja ohjelmallisen mainonnan yhdistäminen kannattaa.
lue lisää08.10.2026
Attention ratkaisee: mittaako kampanjasi todella vaikutusta?
Kumppaniblogi: YOC. Digitaalisen mainonnan onnistumista arvioidaan yhä pitkälti näyttöjen, näkyvyyden, klikkausten ja konversioiden avulla. Nämä mittarit kertovat kampanjan suorituskyvystä, mutta eivät välttämättä siitä, onko mainos aidosti herättänyt käyttäjän huomion. Siksi attentionista on tullut yksi digitaalisen mainonnan keskeisimmistä kehityssuunnista.
lue lisää25.09.2026
Premium Partner -esittelyssä: Vitec Bidtheatre
IAB Finlandin kumppaniverkosto kasvaa, kun Vitec Bidtheatre liittyy mukaan uutena Premium Partnerina. Vitec Bidtheatre tuo verkostoomme vahvaa asiantuntemusta ohjelmallisesta mainonnasta ja monikanavaisesta mediaostamisesta. Tässä Partner-haastattelussa tutustumme Vitec Bidtheatreen hieman paremmin ja kuulemme näkemyksiä muun muassa tekoälyn ja automaation mahdollisuuksista, pirstaloituvan mediaympäristön haasteista sekä läpinäkyvyyden merkityksestä ohjelmallisessa ostamisessa.
lue lisää