Millaisia mahdollisuuksia ja haasteita big datan hyödyntämiselle on?
IAB Finlandin Big Data -työryhmä työstää opasta, joka koostaa yhteen big dataan ja mainonnan kohdentamiseen liittyvää termistöä.
Tärkeä osa Big Data -opasta on myös kysely mainonnan kohdentamisesta, johon kaivataan juuri sinun mielipidettäsi, olit sitten mainostaja, palveluntarjoaja tai median edustaja! Kyselyyn vastaaminen vie vain pari minuuttia, mutta panoksesi auttaa hahmottamaan, millaisia mahdollisuuksia ja haasteita big datan hyödyntämiselle Suomessa on. Tutkimuksen löydät täältä.
27.05.2026
Miten cross-media-mittaus ratkaisee mainostajien keskeisiä haasteita
Kumppaniblogi: AudienceProject. Mainostajat tarvitsevat mittaamista, joka heijastaa sitä, miten ihmiset kuluttavat mediaa eri kanavissa ja eri laitteilla. Cross-media-mittaus tarjoaa deduplikoidun näkymän tavoittavuuteen ja frekvenssiin eri medioissa sekä näyttää, miten kukin kanava vaikuttaa kokonaisyleisöön ja miten koko mediamix toimii yhdessä.
lue lisää22.05.2026
Jäsenesittelyssä: MARK
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on yhteistyökumppanimme MARK, ja haastattelukysymyksiimme vastaa toimitusjohtaja Sanna Laakkio.
lue lisää24.04.2026
Jäsenesittelyssä: Lidl Suomi
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Lidl Suomi ja haastattelukysymyksiimme vastasi Hanna Halmela.
lue lisää10.04.2026
Jäsenesittelyssä: Cocie AI
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Cocie AI ja Ari Salmi
lue lisää