Applikaatio vai mobiilioptimoitu sivusto?
Monen mainostajan ja median johtoryhmissä on 2013 agendalla polttavan kuuma aihe. Mobiilista on tulossa rytinällä koko kansan media. Suomessa älypuhelinpenetraatio ylittänee jo noin 30 %:in rajan viimeistään alkuvuonna 2013. Kysymysmerkkejä on ilmassa enemmän kuin vastauksia. Selvää on, että yritysten tulee olla mukana maailmassa, jonka kuluttajat ovat jo omaksuneet, mutta miten?
Helpottaakseni yritysten ajattelua sekä laventaakseni katsantoa, kokosin tietoa maailmalta. Tarkastelen mahdollisia kuluttajahyötyjä sekä esimerkkejä sekä applikaatioiden että mobiilioptimoitujen sivustojen osalta. Lähteinä käytän IAB UK:n mobiilimateriaaleja (2012) sekä Buner Mobilen ohjeistusta sekä Flurryn artikkelia (2012).

Applikaatiot
Muutama vuosi sitten mobiilien päätelaitteiden datansiirtomaksut olivat kalliita ja laitteiden ominaisuudet eivät tukeneet mobiiliverkkoselausta. Hitaus, kalleus sekä ennen kaikkea huono käytettävyys avasivat applikaatiolle oman markkinaraon. Vuonna 2012 Apple raportoi, että heidän kauppansa applikaatioita oli ladattu jo 25 miljardia kappaletta. Määrä on valtava ja viimeisimpien tietojen mukaan pelkästään USA:ssa on jokaisessa älypuhelimessa keskimäärin noin 64 applikaatiota. Voivatko nämä kaikki olla kuluttajilla aktiivisessa käytössä? Epäilen.
Kun lataan applikaation, tulee siitä hyvin nopeasti ”oma ja henkilökohtainen”. Kuluttaja pääsee yhdellä painalluksella helposti ja nopeasti brändin sivulle. Kyseessä on ikään kuin ”oikotie” verkon ohi. Luonnollisesti applikaatio on yrityksen niin halutessa myös maksukanava. Vuonna 2012, valtaosa kuluttajien mobiilissa käyttämästä ajasta tapahtui applikaatioissa. Flurryn mukaan tämä aika oli 90 minuuttia päivässä kun taas verkkosivustoilla vietettiin 75 minuuttia.
Lähestymistavat tarjoaman osalta ovat:
- palvelu (pääsy sosiaalisiin verkostoihin, pankkipalveluihin jne.)
- viihde (pelit, musiikki, videot jne.)
- tieto (uutiset, urheilu, sää, päivitykset, valuuttakurssit jne.)
Angry Birdsin menestys on luonut helposti markkinaa tutkimattomalle kuvan siitä, että pelkkä läsnäolo iStoressa tai Googlen Play Storessa avaa rahahanat. Kannattaa muistaa, että 95 % kaikista applikaatioiden käyttäjistä ei ole valmiita maksamaan käytöstä. Sama ilmiö, minkä olemme verkon osalta jo vuosia sitten havainneet näyttää iskostuneen kuluttajien mieliin. Mistään ei haluta maksaa. Ja jos maksetaan, sen on parempi olla todella kova juttu! Toisekseen sekä Apple että Android ottavat 30 %:in siivun ja Microsoft 20 %:in siivun myynnistä. Markkina on ahdas ja vain ainutkertaiset tuotteet/ilmiöt sisällön osalta saavat siivet alle.
Mobiili internet
Mobiilin internetin käyttö kasvaa sitä mukaa kuin päätelaitteiden myynti kehittyy ja langaton tiedonsiirtoteknologia saavuttaa sekä kustannustasoltaan että penetraatioltaan siedettävän tason. Vuosikasvu maailmanlaajuisesti on noin 150 %. Maailmanlaajuisesti mobiili internet käyttö ylittää ennusteiden mukaan PC:n internet käytön vuonna 2013. Olemme siis virran jakajassa aikajanalla.
Tänä päivänä älypuhelimien verkkoselausteknologiana on HTML5. Tämä tarjoaa selkeitä etuja sekä hyötyjä niin brändeille kuin kuluttajille. Brändien näkökulmasta mobiilioptimoitu sivusto tarjoaa paremman datan hyväksikäytön kuluttajan aikaisempaan mobiilikäyttöön verrattuna. Toisaalta kuluttajalla on pääsy sivustolle vaikka verkkoyhteys olisi hieman huonompi. Mobiilioptimoitu sivusto saadaan helposti käytettävyydeltään hyvälle tasolle ja sen laajuus voi useissa tapauksissa olla monipuolisempi kuin applikaatiossa.
Vinkkejä brändeille
Päätettiin mobiilin kehityksessä sitten miten vain, on syytä pitää mielessä mobiilin sisältöstrategia. Sisällön relevanttius käyttäjille sekä yksinkertainen käyttö ovat tärkeimmät tekijät mobiilin kehityksessä. Selkeästi päätetty ja kuvattu sisältö luovat parhaat edellytykset onnistuneeseen mobiilipalveluun. Seuraava tekijä on päätelaitteen koon ja käytettävyyden huomiointi. Kuluttajalla on harvoin liikkuvassa käytössään näppäimistöä ja suurimpienkin mobiililaitteiden näyttökoko on pääsääntöisesti alle 5 tuumaa. The simplier the better – sopii tähän varmasti hyvin. Yksinkertainen navigointi ja käytön helppous ovat avainsanat.
Kuinka minut löydetään verkosta mobiililla?
Kuluttajat kyllä löytävät sinut, mutta he haluavat löytää sinut nopeasti sekä helposti. Tässä kohtaa astuu kuvaan mainonta sekä promootiot. Mikäli tuote tai palvelu halutaan löytyvän mobiililla, on parasta myös mainostaa mobiilissa. Crossmediallinen ajattelu on varmasti ajoittain järkevää, mutta kun mobiilipalvelulle toivotaan kävijävirtaa, näen aavistuksen rahan tuhlaamisena investoida esimerkiksi perinteiseen tv-mainontaan, ellei mainoksella ole muita toivottuja suoria tavoitteita. Mobiiliparaati, sivuston yläreunaan sijoitettu suuri mainospinta, on saavuttanut merkittävän roolin mobiilikampanjoissa. Kävijämääriltään ja sivulatauksiltaan Suomen suurimmat sivustot ovat olleet jo riittävän suuria parisen vuotta.
Lopuksi
Mainostajilla ja kuluttajilla on edessä mielenkiintoisia aikoja. Seuraan odottavana uusien palveluiden sekä käyttötapojen kehitystä mobiilimarkkinassa. Mistä suunnasta tulee seuraava Angry Birds? Varmaa on, että jostain suunnasta sellainen menestystarina kuluttajien ulottuville putkahtaa….
IABLogin kommentointi
Coach is America's better acquaintance accessories brand, not to acknowledgment arguably the world's a lot of important abreast http://www.chanelukbags.co.uk/ brand, so we consistently pay absorption if there's a new Coach accumulating to see. That's abnormally accurate back artistic administrator Stuart Vevers launched Coach 1941, the company's added fashion-forward and comfortable offshoot, and the Coach 1941 Fall 2016 collection, which just launched on http://www.gailunhandbags.co.uk/ demonstrates absolutely why.The collection, which includes bargain black dresses, outerwear and shoes, in accession to the brand's signature accoutrements and covering goods, has addendum of the American West, one of Vevers's admired references during his time at Coach.
the love of basketball and shoes. Air Jordan 13 "What Is Love" series contains a new color of the <a href="http://www.nikerunninguk.co.uk/">cheap nike run</a> men and women models, and with the men and women Tee one. Tee above the printing and shoe color design closely linked, once again stressed the "love" and "passion" for the importance of the Jordan brand. In natural wear for some time, the black leather part of the panda and basketball will be intertwined with the "panda camouflage" pattern showing the pattern of Chinese culture and shoes for lovers of <a href="http://www.nikeairmaxshoesbuy.co.uk/">cheap nike trainers</a> shoes . sincere love perfect fusion. At the same time, this treatment also deduces the meaning of "Love of the Game": When you love basketball for a long time, you can experience more of them wonderful. Cleveland won the championship is not only because of the astonishment of never give up the fighting spirit.more shoes news at:<a href="http://www.nike-tnmall.com/">www.nike-tnmall.com</a> .Owen (Kyrie Irving) constant play is also contributed. In order to Cleveland's first championship trophy to celebrate, Nike has recently launched a two series of champion shoes series, the new work for the Cavaliers in the finals win four games for the design <a href="http://www.denikefreerun.com/">nike free run pas cher</a> inspiration,in four designs Show, for the Cleveland fans is no doubt extraordinary significance.
surely bodes well every once in a while, however when the portable administration in the expectation of guest streams, I see a clue of a misuse of cash to contribute, for instance, in conventional TV publicizing, unless the commercial is no other undesirable direct targets. Portable parade, the site situated at the highest point of a huge publicizing surface, has accomplished a huge part in versatile crusades.
http://www.nfljerseys.us/ NFL Jerseys
http://www.yeezyboost350.us.com/ Yeezy Boost 350
http://www.longchampbags.us.com/ Longchamp Outlet
http://www.adidas-uk.org.uk/ Adidas UK
http://www.yeezys.org/ Yeezys
http://www.nike-stores.fr/ Nike Fr
http://www.underarmouroutlet.us.com/ Under Armour Outlet
http://www.timberlanduk.org.uk/ Timberland
http://www.jordan12.us/ Jordan 12
http://www.yeezy-shoes.us.com/ Yeezy Shoes
http://www.nikehuarache.us/ air huarache
http://www.kedsshoesforwomen.com/ Keds Shoes
http://www.yeezy.com.co/ Yeezy
http://www.nikeairmax.us/ Nike Air Max
http://www.outlettoms.us/ Toms Outlet
http://www.ultraboostuncaged.us/ Ultra Boost Uncaged
http://www.mlb-jerseys.us/ MLB Jerseys
http://www.adidas-nmds.com/ Adidas NMD
http://www.oakleyoutlet.net.co/ Oakley Outlet
http://www.rayban-canada.ca/ Ray Ban
http://www.katespadeoutlets.us/ Kate Spade Outlet
http://www.adidas-outlet.org/ Adidas Outlet
http://www.nikeairmax-90.com/ Nike Air Max 90
http://www.timberland-outlet.us/ Timberland Outlet
http://www.rayban-sunglasses.ca/ Ray Ban Sunglasses
http://www.adidas-nmd.org.uk/ Adidas NMD
http://www.adidaseqt.com/ Adidas EQT
http://www.ralphlaurens.org.uk/ Ralph Lauren
http://www.jordan4.us/ Jordan 4
http://www.cheapjordan-shoes.com/ Cheap Jordan Shoes
http://www.adidasnmdoutlet.com/ NMD Outlet
