Icon
Jäsenkirje 2/15: Brändi digimainonnan keskiöön, Interact 2015 lähestyy Blogi

Jäsenkirje 2/15: Brändi digimainonnan keskiöön, Interact 2015 lähestyy

10.03.2015

Brändi digimainonnan keskiöön

Mainonnan teho ja brändimainonnan vahvistaminen digitaalisessa ympäristössä ovat kevään kuumia aiheita Euroopassa. Mainostajista yli 80 prosenttia haluaisi ymmärtää paremmin, miten digissä voidaan tehdä brändimainontaa, selvisi IAB Europen tuoreessa kyselyssä.

IAB Europe lanseerasi tällä viikolla mainonnan tehon mittaamiseen keskittyvän case-kirjaston. The Library of Ad Effectiveness Case Studies -kokoelmasta löytyy mielenkiintoisia esimerkkejä tehokkaasta online-brändimainonnasta ympäri Eurooppaa. Kirjastossa on niin mobiili- ja videototeutuksia, monikanavaista mainontaa kuin ohjelmallisesti ostettua mainontaa. Casekirjaston kasvattaminen jatkuu edelleen, ja IAB Finlandin jäsenet voivat lähettää omia kampanjoitaan ehdolle osoitteeseen puffett@iabeurope.eu.

Muista myös IAB Europen Viewable Impressions White Paper!

Mainonnan tehon mittaamiseen paneudutaan tänä vuonna myös Suomessa. IAB Finlandin uudistuneen mittaustyöryhmän toiminta on päässyt hyvään vauhtiin, ja mielenkiintoisia keskustelunavauksia on luvassa pitkin vuotta!

Jäsenhinnalla Interactiin ja Gulltaggeniin

Interact-kongressi järjestetään tänä vuonna Berliinissä 19.-21.5. IAB Europen vuoden päätapahtumassa kuullaan mielenkiintoisia puheenvuoroja, julkistetaan Euroopan mainosmäärät keräävä AdEx-tutkimus sekä juhlitaan maanosan parhaita digicaseja. Puhujiksi ovat varmistuneet mm. WPP:n toimitusjohtaja Sir Martin Sorrell sekä The Huffington Postin toimitusjohtaja Jimmy Maymann.

Lähde mukaan IAB Finlandin delegaatioon! IAB:n jäsenet saavat 15 % alennusta kongressilipuista koodilla IABEU2015. Kerrothan myös IAB:n toimistolle lähdöstäsi osoitteeseen lotta.heikkeri@iab.fi, niin tiedämme keitä Suomen-delegaatioon kuuluu.

Norjan suurin digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin tapahtuma Gulltaggen järjestetään 28.-29.4. Oslossa teemalla "Celebrating all things digital". IAB Finlandin jäsenenä pääset englanninkieliseen konferenssiin etuhinnalla: kaksipäiväinen tapahtuma ja yksi yö hotellissa 9000 norjan kruunua (noin 1050 euroa, normaalihinta 12 500 NOK eli 1450 euroa). Lisätiedot IAB-edusta täältä.

Jäsen! Etkö saa jäsenkirjeitä ja muita IAB:n tiedotteita sähköpostiisi? Laita yhteystietosi osoitteeseen toimisto(at)iab.fi, niin lisäämme sinut postituslistalle!

blogidigimarkkinointiiabfinlandpodcastsisältömarkkinointijäsenetdatajäsenesittelyteknologiaSosiaalinen mediaIAB FinlandnatiivimainontaIABlogidigimainontaohjelmallinen ostaminen

23.06.2026

Jäsenesittelyssä: Lukimo

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin. Tällä kertaa esittelyvuorossa on Lukimo, ja haastattelukysymyksiimme vastaa Marko Tähtikumpu.

lue lisää

10.06.2026

Jäsenesittelyssä: dunnhumby

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on dunnhumby ja haastattelukysymyksiimme vastaamassa Lucy Mulcahy.

lue lisää

09.06.2026

Retail media muuttaa markkinointia – tutkitusti

Kumppaniblogi: ReTALE by Aller Media Nordic. Yritysten asenteet retail media kohtaan ovat muuttuneet: 71 % mainostajista on jo käyttänyt retail mediaa markkinoinnissaan. Muutos tavarantoimittajakeskeisestä markkinointityökalusta avoimeksi, kaikille mainostajille saatavilla olevaksi mediaksi vahvistaa markkinoinnin muutoksen vauhtia.

lue lisää

27.05.2026

Miten cross-media-mittaus ratkaisee mainostajien keskeisiä haasteita

Kumppaniblogi: AudienceProject. Mainostajat tarvitsevat mittaamista, joka heijastaa sitä, miten ihmiset kuluttavat mediaa eri kanavissa ja eri laitteilla. Cross-media-mittaus tarjoaa deduplikoidun näkymän tavoittavuuteen ja frekvenssiin eri medioissa sekä näyttää, miten kukin kanava vaikuttaa kokonaisyleisöön ja miten koko mediamix toimii yhdessä.

lue lisää