120427IAB15banneri234
IABIB160x600

IAB Europen tutkimus osoittaa eurooppalaisten verkkokäyttäytymisessä olevan eroja

18.03.2010

IAB Europen laaja verkkokäyttäytymistä ja -asenteita kartoittanut tutkimus osoittaa, että eurooppalaisten kuluttajien tavassa käyttää internetiä on selviä eroja, mutta myös yhtäläisyyksiä. Syksyllä 2009 julkistettuun MCDC-tutkimukseen (Marketers & Consumer, Digital & Connected) vastasi 32 000 internetkäyttäjää 16 Euroopan maasta.

Euroopan maiden internetpenetraatioissa on huomattavia eroja aina Hollannin 85 prosentista Romanian 32 prosenttiin. Verkossa käytetyn ajan ja frekvenssin erot ovat kuitenkin pieniä: suurin osa (71 %) on verkossa kuutena tai seitsemänä päivänä viikossa käyttäen (76 %) yhteen verkkoistuntoon yli tunnin. Päivittäin internetiä käyttävistä (77 %) pohjoiseurooppalaiset palaavat vuorokauden aikana verkkoon useammin kuin muut, kun taas itäeurooppalaiset käyttävät eniten aikaa yhteen istuntoon.


Lähes jokainen eurooppalainen internetliittymä on jo laajakaista. Langattomat yhteydet ovat yleisiä varsinkin kotona. Internetin viihdekäyttö on erityisen suosittua Itä-Euroopassa: 49 % unkarilaisista, puolalaisista ja romanialaisista vastaajista katsoi verkosta tv-ohjelmia tai videomateriaalia, 44 % kuunteli radiota, 31 % latasi musiikkia ja 27 % pelasi verkkopelejä.


Sosiaalisen median parissa oli kuukauden aikana käyttänyt aikaa jopa 52 % kaikista kyselyyn vastanneista. Verkkokauppa on merkittävä osa internetin käyttöä Länsi- ja Pohjois-Euroopassa. Kaikista vastaajista 57 % oli tehnyt verkkokauppaostoksen viimeisen vuoden aikana ja 74 % etsi tietoa tuotteista ja palveluista ainakin kerran viikossa.


Pikakatsaus verkkoaktiviteetteihin (vähintään kerran viikossa, koko Eurooppa)

  • 93 % käytti hakukoneita
  • 89 % käytti sähköpostia
  • 79 % vieraili uutissivustolla
  • 45 % käytti karttapalveluja
  • 43 % käytti chattia tai pikaviestintää
  • 21 % pelasi pelejä

Lue lisätietoja MCDC-tutkimuksesta IAB Europen tiedotteesta.

Lue tutkimuksesta tehty yhteenveto tästä.